Цветан Василев, бившият мажоритарен собственик на КТБ и настоящ обвиняем по делото за фалиралата банка, ще потърси закрила в САЩ. Той ще се опита да направи това чрез глобалния закон "Магнитски", пише изданието The Hill.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Въпросният закон дава право на американското правителство да защитава хора по цял свят, станали жертва на репресии и нарушения на правата им заради това, че са разкрили случаи на корупция по върховете. Правителството на САЩ може да наложи санкции в защита на всеки, който подаде сигнал и разкрие случаи на правителствена корупция. Сакнциите може да са целеви - срещу конкретни лица, като включват забрана за влизане на американска територия и, както и ограничаване до каквито и да е финансови операции, в които са намесени американски банки. Василев се надява неговият случай да стане първият по глобалния закон, пише сайтът.
Банкерът, който някога бе определян за най-влиятелният човек в България, твърди, че обвиненията срещу него са фалшиви и политизирани.
Василев наскоро е наел вашингтонската юридическа фирма JWI Inc., за да подготви документите му за кандидатстване за закрила по "Магнитски". Подписал е шестмесечен договор с фирмата и ще плати за услугите ѝ 50 000 долара.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
The Hill разказва за обвиненията срещу Василев в пране на пари и цитира изявление на българската прокуратура, според което "моделът КТБ е бил механизъм, чрез който група хора, ръководени от Василев, са източвали държавни пари, поверени им в банката".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Българското правителство твърди, че банкерът и други ръководни фигури в КТБ са прибрали над 1,5 млрд. долара. Василев отрича обвиненията и е наел консултантски и правни фирми, за убеди Вашингтон, че е жертва на несправедливост.
Бившият служител на ЦРУ Джоузеф Аугустин, който е вицепрезидент на JWI Inc., е пътувал до Сърбия, за да се срещне с Цветан Василев и съпругата му Антоанета.
Защитниците на Василев посочват депутата от ДПС Делян Пеевски (описан като "медиен олигарх и член на парламента") и главния прокурор Сотир Цацаров за "лицата в центъра на заговора срещу него".
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
В екипа на консултантите на Цветан Василев е и бившият губернатор от Демократическата партия Бил Ричардсън, който ще се ангажира с казуса на банкера през неправителствената си организация "Richardson Center for Global Engagement". Той посочва, че се познава с Василев от общото им членство в американския тинк-танк Atlantic Council.
Мики Бъргман, който е вицепрезидент във фондацията на Ричардсън, посочва, че дори да не се стигне до налагане на санкции, то "заплахата от самата процедура може да е достатъчна, за да се повлияе на обвинението".