Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов срещу "Турски поток" - щял да налага вето, ако няма хъб "Балкан"

05 септември 2016, 12:00 часа • 8524 прочитания

Ако останем само на интерконектора (бел. ред. - с Гърция), без газов хъб, то нашата зависимост ще се повтори. Няма да позволим България да бъде заобикаляна и ще използваме правото си на вето, ако това се случи чрез "Турски поток" през Гърция. Това заяви българският премиер Бойко Борисов на днешната газова конференция във Варна, като Борисов не уточни пряко за кои бъдещи решения на ЕС сме готови да ползваме вето. Идеята на Атина е чрез "Турски поток" да създаде газов хъб на гръцка територия.

Според Борисов в момента сме на фаза „строеж” при връзките с Гърция, с Турция и с Румъния. Нито една от връзките на практика не е на фаза "строеж" – с Гърция фазата е "инвестиционно предложение", с Турция сме на фаза "междуправителствено споразумение", като тепърва трябва инвестиционно предложение и ОВОС, а с Румъния има сондаж за разширение на трасето по дъното на Дунава. Именно със северните ни съседи изграждането на интерконектор е в най-напреднала фаза. Всички тези връзки ще са достатъчни за заработването на газов хъб „Балкан”, счита министър-председателят. Той обаче подчерта, че иска влизането на Русия в проекта.

След като имаме одобрението на ЕК, нека направим една тристранна среща с Русия. Ако Москва има интерес, добре дошли са, подчерта Борисов. Москва правилно казва, че няма нито покана, нито перспектива. Според мен, когато Русия мине през Турция и стигне до Гърция, трябва Европейската комисия да е така стриктна, както беше и към нас по отношение на „Южен поток”, каза Борисов, визирайки Третия либерализационен пакет в енергетиката. Според него до всяка газова тръба на територията на ЕС трябва да има свободен достъп за трета страна. Освен това компания, която добива газ, не може да е мажоритарен собственик на инфраструктурата, която довежда синьото гориво.

На нас не ни е нужно да ни окуражите днес – надживели сме много империи и България пак ще има. Сега е моментът да седнем практически в тристранна среща с всеки един – с Азербайджан, Туркменистан, Иран, Русия, САЩ – всички са добре дошли. Искаме обаче във всички преговори представител на ЕК, за да не минат два-три месеца и да ни дойде „инфриджмънт писъмце” (бел. ред. – старт на процедура по нарушаване на еврозаконодателството), категоричен беше Борисов. За финал той подчерта, че е убеден, че България е много по-изгоден партньор, без да посочва изрично името на Турция.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес