1 300 фирми са фалирали през миналата година. По данни на работодателите към 2010 година междуфирмената задлъжнялост е причина за 1,9 млрд. лева забавени заплати към служители.
Задълженията на бизнеса макар и с бавни темпове продължава да расте. Към края на 2010 година общата задлъжнялост на предприятията възлиза на близо 157 милиарда лева.
Най-голям е делът на задълженията към финансовите институции, следван от дълговете на фирмите към доставчиците. Те са 30 милиарда лева.
Растат и задълженията към данъчните. Много голяма част от бизнеса не внася и осигуровки на служителите си. Тревожни са данните и за ръст на неплащанията на заплати. С най-голяма задлъжнялост са секторите-търговия, операции с недвижими имоти и строителството.
Екип на TV7 провери как най-засегнатите отрасли и малките фирми се справят със ситуацията.
Васил Божинов има малка транспортна фирма с персонал от 30 души. Бизнесът му се движи по ръба - винаги има да получава пари, но има и да дава. Миналата година е била една от най-тежките. Най-големият длъжник на фирмата на Васил се оказва Столична община. Цяла година Васил се бори да получи задълженията си, но и да се разплати.
Потърпевши от задлъжнялостта е и строителния сектор. За миналата година само държавата и общините дължат на строителния бизнес около 230 млн. лева за различни проекти. За две години са съкратени около 1 200 души, а през миналата година 30% от фирмите в бранша са в технически фалит.
Компаниите се повличат една друга като при ефекта на доминото. Забавените заплати за хората означават просрочени кредити и неплащане на сметки.
Бизнесът предупреждава и за още по-сериозни последици - опасност от срив на банковата система, защото всяка четвърта фирма не си плаща кредита навреме.