Настоящото поколение ученици рискува да загуби бъдещи доходи от общо 17 трилиона долара по настоящи цени или около 14% от световния брутен вътрешен продукт в резултат на затварянето на училища заради COVID-19 пандемията. Това сочи доклад, публикуван от Световната банка, ЮНЕСКО и Уницеф. Новата прогноза е дори по-негативна спрямо предходните изчисления по темата от 2020 година, които посочваха, че загубите от доходи в бъдеще могат да достигнат 10 трилиона долара.
Докладът сочи, че в страните с ниски и средни доходи делът на децата, които нямат достъп до образование, може да скочи до 70% в резултат на продължителното затваряне на училища заради пандемията. Делът на децата без достъп до образование преди пандемията в тези страни възлизаше на внушителните 53% още преди пандемията.
„COVID-19 кризата спря образователните системи по целия свят“, каза Хайме Сааведра, глобален директор на Световната банка за образование. „Сега, 21 месеца по-късно, училищата остават затворени за милиони деца, а други може никога да не се върнат на училище. Загубата на обучение, която изпитват много деца, е морално неприемлива. И потенциалното увеличение на Learning Poverty (термин за липсата на достъп до образование, бел. ред.) може да има опустошително въздействие върху бъдещата производителност, печалби и благополучие за това поколение деца и младежи, както и за техните семейства и икономиките по света.", казва той.