Решението на Централноафриканската република да приеме биткойн като законно платежно средство беше изненада за мнозина.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Правителството на страната обаче твърди, че това ще осигури независимо финансово бъдеще на африканската държава, пише BBC.
Централноафриканската република (ЦАР) стана едва втората страна след Ел Салвадор, която прие биткойн като законно платежно средство.
Богатата на полезни изкопаеми нация е класирана като една от най-бедните в света - ситуация, усложнена от продължила почти десетилетие гражданска война, която опустоши голяма част от страната.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
По това време правителството вербува руската група наемници „Вагнер груп“, за да помогне в борбата му срещу бунтовниците. Решението накара мнозина да се почудят дали приемането на новото разплащателно средство има общо с промяната на политическата посока от Франция към Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Към момента не се очаква внезапен ръст от бизнеси като магазини или кафенета, приемащи биткойн като разплащателно средство в столицата Банги.
Според оценка от 2020 г., девет от 10 централноафриканци нямат достъп до интернет – основно условие за използване на биткойн.
Това, заедно с неравномерното и ненадеждно снабдяване с електричество, накара някои да се запитат дали Централноафриканската република е правилната страна, която да тества теорията, че криптовалутите са предназначени да заменят традиционните форми на пари.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Визионерски биткойн план
Първоначалното решение за приемане на биткойн, обявено на 27 април, беше придружено от малко обяснения. Единствено бе споменато, че то ще отвори "нови възможности за страната".
Обявен бе проект, наречен Sango – кръстен на един от официалните езици на страната.
Този „визионерски“ проект се очаква да създаде „фантастична възможност за всеки, който вярва в крипто инвестирането“, гласи правителствено прессъобщение.
Въпреки това, уебсайтът, който прессъобщението насърчи хората да посетят, за да научат повече, е меко казано неинформативен.
За да влезе в списък с чакащи инвеститори, посетителят се насърчава да се регистрира, за да получи „таен код“.
Кодът предоставя достъп до лъскава презентация, която декларира, че Централноафриканската република иска да изгради „първия легален Crypto Hub, признат от парламента на дадена страна, който приветства бизнеса и привлича глобални крипто ентусиасти“.
Хората отговорни за презентацията използват „гръмки слова“, но „документът не дава много информация какво точно целят“, казва Стоун Атуайн, крипто специалист, който управлява компанията за дигитални финансови услуги Eversend.
Изглежда идеята е създаването на план, който да позволи на хората да инвестират в копаене на криптовалути и други индустрии, използващи биткойн, както и обещание, че няма да се начисляват данъци върху доходите или печалбите на корпорациите.
Атуайн вярва, че това може да има потенциал, тъй като „много ентусиасти в областта на криптовалутите търсят места, където нещата са законни“.
Централноафриканската република има значителни находища на диаманти и злато, както и други минерали, а биткойн се разглежда като по-лесен начин за привличане на инвеститори в страната.
„Непроницаемата бюрокрация ни държи вкопчени в системи, които не ни дават способността да работим. Решението е да преосмислим икономическата си философия.“, каза президентът Туадера по отношение на проекта Sango.
Когато става дума за криптовалути и отношението на обикновените централноафриканци към тях, очевидно е необходима повече публичност и инфраструктура.
„Не разбирам какво са криптовалути“, каза Едит Ямбогазе, която продава маниока (кореноплодно растение) в Банги, пред BBC.
"Имам смартфон, но нямам достатъчно добър интернет, за да мога да използвам криптовалути. Освен това им нямам доверие, защото има хора, които мамят в интернет", добавя той.
90% от населението на Централноафриканската република няма достъп до интернет. Въпреки това, страната стана втората държава в света, която прие биткойн за законно платежно средство.
Източник: iStock
Този скептицизъм изглежда отговаря на случая в Ел Салвадор, където президентът Найиб Букеле популяризира биткойн с мисионерско усърдие.
„Ел Салвадор имаше проблеми с приемането на Chivo Wallet“, каза Ганеш Вишванат-Натрадж, академик от университета Уоруик, специализиран в криптовалути.
Chivo Wallet е разработено от правителството приложение за улесняване на трансакциите с биткойн. Скорошни изследвания обаче показват, че макар да е имало много изтегляния, откакто бе пуснато миналата година, през 2022 г. вече не се наблюдават никакви.
Интернет идва
Поддръжниците на приемането на новото разплащателно средство в Централноафриканската република обаче молят хората да бъдат търпеливи.
Депутатът Жан Галванис Нгасийомбо, който е в комисията по икономика, планиране и финанси към Народното събрание, призна, че технологичната инфраструктура все още не е изградена в страната.
Той обаче заяви пред BBC, че до края на следващата година ще бъде инсталирана оптична мрежа, която може да даде на всички достъп до интернет.
Централноафриканската република подписа споразумение със съседен Камерун за споделяне на оптична мрежа през 2023 г.
„Това, което законът направи, е да предвиди тази технология, така че всъщност да можем да бъдем готови, когато тя е достъпна за нас.“, казва Нгасийомбо.
Самият той инвестира в криптовалути и споделя пред BBC как получава редовни актуализации за колебанията в цените на телефона си. „Днес изкарах пари“, засмя се той, докато показва как работи приложението.
Твърди се, че в страна, в която малко хора имат банкови сметки, приемането на биткойн ще помогне за насърчаване на спестяванията и ще предложи безопасно място за съхранение и прехвърляне на пари.
Мнозина остават скептични към биткойн
Д-р Вишванат-Натрадж твърди, че макар да съществуват предимства, инвеститорите за загрижени относно финансовата стабилност на страната.
Всъщност може да очаква повишение на лихвените проценти, а волатилността на цената на биткойн може да навреди на спестяванията.
Базираната в Камерун Банка на централноафриканските държави контролира валутата на Централноафриканската република, наречена CFA франк, която е подкрепяна от Франция и се използва от пет други държави в региона.
В укорително писмо, изпратено през април от управителя на банката Абас Махамат Толи до финансовия министър на ЦАР Ерве Ндоба, се казва, че законът за биткойн показва, че страната иска да създаде валута, която може да се конкурира или да замени CFA франка.
Управителят призова министърът да отмени закона, заявявайки, че това може да засегне финансовата стабилност в региона.
Международният валутен фонд също беше критичен, заявявайки, че законът повдига "големи правни предизвикателства за прозрачността на икономиката и политиката.", предава Bloomberg.
Поддръжниците на биткойн, който е приветстван като разрушителна сила, подобряваща живота на обикновените хора, може би не са изненадани от отношението на установените икономически институции.
Критиките и откъде идват обаче също показват, че ходът на ЦАР може да има както политически мотиви, така и икономически такива.
Докато Франция упражнява контрол върху CFA франка и фактът, че по този начин съществува обвързване с еврото, кара критиците да виждат форма на неоколониален контрол.
Те твърдят, че това пречи на икономическата независимост и позволява на Франция, бившата колониална сила, да запази влиянието си.
Списание Jeune Afrique съобщава, че някои министри от правителството изграждат стратегия в опит да се откъснат от Франция.
Въпреки опасенията на Банката на централноафриканските държави, е много малко вероятно Централноафриканската република да се откаже от CFA франка, "тъй като това би причинило големи икономически смущения.", казва пред BBC анализаторът от Economist Intelligence Unit Нейтън Хейс.
„Това е популистко изявление на правителството, а не сериозна промяна в паричната политика“, добавя той.
С поглед към Русия
След като президентът Туадера встъпи в длъжност през 2016 г., страната започна да отвръща поглед от стратегическия си съюз от Франция.
Като част от това, наемници от руската група „Вагнер груп“ са били използвани за борба с бунтовническите сили.
Имаше спекулации, че трудът им се заплаща чрез възлагане на договори за добив. Сега биткойн „би бил начин да се заобиколят всякакви ограничения върху плащанията“, казва Хейс.
Според депутата Нгасийомбо обаче преминаването към криптовалути няма нищо общо с Русия.
„Начинът, по който управляваме нашия бизнес... зависи от това какво се опитва да изгради президентът на тази страна за собствения си народ“.
Ако се вярва на лъскавата презентация на Sango, той иска да създаде „дигитално бъдеще с безкрайни възможности“.
Още: Една от най-бедните държави в света прие биткойн за официална валута