Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Афганистан забрани криптовалутите?

26 август 2022, 15:49 часа • 3447 прочитания

Централната банка на Афганистан забрани криптовалутите този месец, а талибанският режим разпореди арестите на няколко дилъри на токени, които нарушиха заповедите и продължиха да извършват търговия с дигитални активи, съобщава неназован полицейски служител.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Забраната е наложена след нововъзникнала тенденция гражданите на Афганистан да закупуват криптовалути, за да предпазят богатството си от талибаните. Така криптовалутите се превърнаха в популярен начин за осъществяване на транзакции в и извън страната, предава Bloomberg.

Афганистан понастоящем е изключен от глобалната финансова система, а през август миналата година Международният валутен фонд заяви, че Афганистан вече няма да има достъп до ресурсите на заемодателя. Блокиран бе и достъпът на страната до резервите на МВФ в активи за специални права на тираж (СПТ), които могат да бъдат превръщани в пари.

Множество страни от Сингапур до САЩ затягат крипто регулациите, след като в средата на юни пазарът на криптовалути падна под 1 трлн. долара. Въпреки това пълните забрани са рядкост.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Така Афганистан взима решение като това, възприето от Китай през септември 2021 г., когато втората най-голяма икономика в света обяви всички крипто транзакции за незаконни.

„Централната банка ни нареди да спрем обмена на пари, чрез който физически лица и бизнесмени търгуват с измамни виртуални валути“, казва Сайед Шах Саадаат, началник на криминалната полиция в щаба в град Херат.

Саадаат казва, че 13 души са били арестувани, повечето от които са били пуснати под гаранция. Над 20 души, занимаващи се крипто бизнес са затворени в Херат, който е третият по големина град в Афганистан и център на търговията с виртуални пари. Четири от шестте компании предоставящи брокерски услуги в крипто сферата в Афганистан се намират именно там. Градът е разположен на около 120 километра от границата с Иран.

Талибаните заявиха през февруари, че ще проучат дали криптовалутите не нарушават ислямските финансови практики, тъй като правителството на страната трябваше да разгледа всички възможности за съживяване на икономиката, която се срина след миналогодишното изтегляне на американските войски от страната.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Някои ислямски богослови обаче отдавна прогнозираха, че талибаните ще забранят криптовалутите, защото виртуалните пари се смятат за „харам“ или забранени за мюсюлманите.

Националният съвет на религиозните учени на Индонезия, най-голямата мюсюлманска страна в света, например обяви криптовалутите за "харам" в края на 2021 г., тъй като имат елементи на несигурност, залагане и вреда.

Други мюсюлмански страни обаче са възприели по-мек подход. ОАЕ позволяват търговия с криптовалути в свободната зона на Дубай, докато Бахрейн подкрепя крипто активи от 2019 година. Този месец Иран пък направи първата си официална поръчка за внос на стоки, използвайки виртуални пари като платежно средство. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес