Вносът на суров петрол от Русия за Китай нарасна с 55% спрямо година по-рано и достигна до рекордно ниво през май, измествайки Саудитска Арабия като основен доставчик. Причината са по-ниските цени на доставките за рафинериите. Цените бяха намалени в резултат на санкциите срещу Москва заради инвазията в Украйна.
Вносът на руски петрол, включващ доставките по тръбопровода „Източен Сибир – Тихи океан“, и морските превози от европейските и далекоизточните пристанища на Русия, възлиза на близо 8,42 млн. тона, сочат данни на главната китайската митническа администрация, предава Reuters.
Това се равнява на приблизително 1,98 млн. барела на ден, ръст с 25% спрямо 1,59 млн. барела на ден през април.
Русия зае отново челната позиция като доставчик на петрол за Китай, измествайки най-големия износител на суров петрол в света Саудитска Арабия след 19-месечното лидерство на втората. Тези данни показват, че Москва е в състояние да намери купувачи за своя петрол въпреки западните санкции, макар и да беше принудена да намали цените.
И докато общото търсене на суров петрол в Китай беше намалено заради COVID ограниченията и забавянето в икономиката, водещите вносители, включително рафиниращия гигант Sinopec и държавната компания Zhenhua Oil, увеличиха закупуването на по-евтин руски петрол в допълнение към доставките от подложените на санкции Иран и Венецуела. Това позволи да се намалят конкурентните доставки от Западна Африка и Бразилия.
Саудитска Арабия изостава и вече е вторият по големина доставчик. Обемът на доставките през май е нараснал с 9% на годишна база достигайки 7,82 млн. тона, или 1,84 млн. барела на ден. Отчетен е спад, в сравнение с априлските 2,17 млн. барела на ден.
Митническите данни, публикувани в понеделник, също показват, че Китай е внесъл 260 000 тона ирански суров петрол миналия месец. Това е третата пратка ирански петрол за страната от миналия декември.
Въпреки санкциите на САЩ върху Иран, Китай продължава да изкупува ирански петрол, който обикновено се предава чрез доставки от други страни. Нивата на внос възлизат приблизително на 7% от общия внос на суров петрол в далекоизточната страна.
Общият внос на суров петрол в Китай се е увеличил с близо 12% през май достигайки до 10,8 млн. барела на ден, спрямо средната стойност за 2021 г. от 10,3 млн. барела на ден.
Митниците отчетоха нулев внос от Венецуела. Държавните петролни компании избягват покупките от края на 2019 г. поради страх от вторични санкции от стана на САЩ.
Вносът от Малайзия, която често е използвана като трансферна точка за внос на ирански и венецуелски петрол през последните две години, възлиза на 2,2 млн. тона. Нивото остава близко до това спрямо април, но ръстът спрямо предходната година е повече от два пъти.
Вносът от Бразилия намаля с 19% спрямо година по-рано достигайки до 2,2 млн. тона, тъй като доставките от латиноамериканския износител се сблъскаха с по-евтината конкуренция от Иран и Русия.
Отделно данните показват също, че китайският внос на руски втечнен природен газ възлиза на близо 400 000 тона миналия месец, с 56% повече от май 2021 година.
За първите пет месеца вносът на руски втечнен природен газ - предимно от проектите „Сахалин-2“ в Далечния изток и "Ямал СПГ" в арктичната част на Русия - нарасна с 22% спрямо предходната година, достигайки до 1,84 млн. тона, сочат митническите данни.