Ватиканът може да загуби 100 милиона лири от благотворителни дарения с продажбата на луксозна сграда в Лондон, която е в центъра на финансов скандал.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Вестник Financial Times съобщи, позовавайки се на неназовани източници, че Ватиканът е на финалния етап от продажбата на сградата в Найтсбридж на частната инвестиционна група Bain Capital за приблизително 200 млн. паунда (233 млн. евро), предава БГНЕС.
Това е с около 100 млн. паунда по-малко от инвестицията от около 350 млн. евро, която Ватиканът направи в сградата от 2014 г. насам.
Ватиканът не отговори веднага на молбата за коментар.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Папа Франциск обеща да внесе повече прозрачност във финансовите сделки на Ватикана след непрозрачната, губеща пари инвестиция от 2013 г. - която предизвика разследване и обвинения в измама.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Скандалът е особено смущаващ, тъй като инвестираните средства идват от Петровия пенс - пари, дарени от църковните служители за благотворителните организации на папата.
Някога влиятелният кардинал Анджело Бечиу - бивша дясна ръка на папата - и още девет обвиняеми в момента са подсъдими във Ватикана за финансови престъпления, свързани със сделката.
Прокурорите обрисуват картина на рискови инвестиции с малък или никакъв надзор, както и на двойни сделки от страна на външни консултанти и вътрешни лица, на които са поверени финансовите интереси на Държавния секретариат - най-важният отдел на Ватикана, натоварен с общите дела и дипломацията.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Настоящият случай датира отпреди близо десетилетие, когато Секретариатът е взел назаем над 200 млн. долара, за да инвестира в люксембургски фонд, управляван от италианско-швейцарски бизнесмен, който според прокурорите е използвал парите, за да инвестира във високорискови начинания, върху които Църквата не е имала контрол.
След като губи милиони към 2018 г., Секретариатът се опитва да се оттегли от сделката, но брокерът, нает да прекъсне връзките с управителя на фонда, е обвинен, че вместо това е обединил усилията си с него.
Ватиканът има значителен портфейл от недвижими имоти, като данните, публикувани през юли, показват, че притежава 4051 имота в Италия и още 1120 в Лондон, Париж, Женева и Лозана.