Белият дом и републиканците от Камарата на представителите са постигнали принципно споразумение за повишаване на тавана на дълга за две години и ограничаване на разходите. Това потвърди пред Си Ен Ен председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
С тази сделка САЩ се отдалечават с една стъпка от ръба на историческия фалит.
Принципното споразумение беше постигнато от президента Джо Байдън и Маккарти по време на телефонен разговор в събота, съобщи източник, запознат с разговора им.
Сега двамата лидери са изправени пред важната задача да продадат сделката на съюзниците си в двете камари на Конгреса, където републиканците контролират Камарата на представителите, а демократите - Сената. Сделката трябва да бъде приета преди 5 юни - решаващата дата, на която министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че САЩ вече няма да могат да плащат сметките си.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
"След седмици на преговори стигнахме до принципно споразумение. Все още имаме много работа за вършене, но вярвам, че това е принципно споразумение, което е достойно за американския народ", заяви Маккарти по време на кратко изказване пред репортери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
"Споразумението защитава ключовите приоритети и законодателни постижения на републиканците, но и на демократите", каза Байдън в изявление. "Споразумението представлява компромис, което означава, че не всеки получава това, което иска. Това е отговорността на управлението", посочи президентът.
Ако в крайна сметка споразумението премине през Конгреса и бъде подписано от Байдън преди така наречената дата Х, Белият дом и републиканците от Камарата на представителите ще са избегнали безпрецедентна икономическа криза. Неплатежоспособността на американското правителство може да предизвика глобална рецесия и загуба на милиони работни места - сценарий, който се очертаваше в последната минута на преговорите по време на празничния уикенд.
Двугодишната сделка също така ще отложи следващата борба за повишаване на тавана на дълга за след изборите през 2024 г.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Още: Преговорите за тавана на дълга в САЩ: Дефолтът не е опция