Украйна търси начин да забави плащанията по външния си дълг, след като руската инвазия затрудни икономиката на страната. Киев желае да отложи плащанията по своите еврооблигации, както и плaщaниятa пo цeнни ĸнижa, oбвъpзaни c ратежа на икономиката (варанти), става ясно от правителствено решение, публикувано в сряда. Украйна ще преговаря с кредиторите до 15 август.
Длъжностни лица проучват възможността за преструктуриране на дълга от седмици. Понастоящем възможностите за финансиране са силно ограничени заради войната, която унищожава икономиката на страната.
Ако облигационерите приемат искането за отлагане на плащанията, Украйна ще спести повече от 3 млрд. долара плащания в следващите месеци, изчисляват икономистите на Bloomberg.
„Имайки предвид обстоятелствата, отлагането беше неизбежно“, казва Виктор Сабо, мениджър в Aberdeen Asset Management, компания, държаща украински облигации. За инвеститорите „би било ужасен PR, ако отхвърлят исканията“.
Тепърва предстои да се разбере кога служителите на министерството ще се свържат с облигационерите.
Неизплатеният външен дълг на страната възлиза на 25 млрд. долара. Междувременно, украинските доларови облигации с падеж през 2033 г. се търгуват около 18 цента за един долар, в сравнение с 25 цента за долар в края на миналия месец и повече от 80 цента за долар преди началото на войната.
Украйна разчита най-вече на финансиране отвън и от своята централна банка, за да покрие своите разходи, включително и военни такива, а валутните ѝ резерви продължават да намаляват.
Страната вече веднъж преструктурира своя външен дълг през 2015 г., когато сумата възлизаше на 18 млрд. долара. То включваше намаляване на суверенния и гарантиран от държавата дълг с 20%.
Новото предложение включва удължаване на плaщaниятa пo БBΠ варантите до 2041 г. и намаляване на тавана на плащанията за 2023 г. от 1% на 0,5% от икономическа продукция на страната. Предвидено е и отлагане на падежа на украинските доларови облигации от 31 май 2023 г. за 1 август 2024 година.
Детайлите все още не са уточнени и ще бъде трудно да се предвиди отговорът на инвеститорите, но остава модалният избор да се помогне на Украйна, казва Тим Аш от компанията за управление на алтернативни инвестиции Bluebay Asset Management.