Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна търси 40 милиарда долара за "Зелен план Маршал"

19 юни 2023, 09:31 часа • 5103 прочитания

Украйна, все още разкъсвана от подпалената от диктатора Владимир Путин война, иска да получи до 40 млрд. долара за финансиране на първата част от "Зелен план Маршал" за възстановяване на икономиката си. Това обяви Ростислав Шурма - заместник-ръководител на кабинета на президента Володимир Зеленски, пред "Ройтерс".

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

На двудневна среща, която започва в Лондон в сряда и на която Украйна и Великобритания са съорганизатори, политици и финансисти ще обсъдят проблемите на нападнатата страна с краткосрочното финансиране, ще разгледат и дългосрочните усилия за възстановяване.

Световната банка изчислява, че възстановяването на Украйна ще струва 411 милиарда долара, което е три пъти повече от брутния вътрешен продукт на страната. След нахлуването на Русия през февруари 2022 г. външните спонсори са налели 59 млрд. долара в Украйна за финансиране на нуждите ѝ.

Като се осигури цифрата от 40 млрд. долара за началната фаза на възстановяването, първият фокус ще бъде върху стоманодобивната промишленост, каза Шурма. През 2021 г. секторът е допринесъл за около 10% от украинския БВП, за една трета от приходите от износ и е осигурил заетост на около 600 000 души. На него се падат и 15% от въглеродните емисии на страната. Сега Шурма заяви пред "Ройтерс", че има възможност да се изгради индустрия, задвижвана от възобновяема енергия.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

"Ако трябва да възстановяваш, логично е да го правиш в съответствие с новите зелени технологии. Нашата визия е да изградим зелена стоманодобивна промишленост в Украйна с капацитет 50 млн. тона", каза той.

Това би позволило на страната да се превърне в най-евтиния доставчик на екологична стомана в света и да окаже основна подкрепа на усилията на Европа за декарбонизация, стимулирани от инвестициите в нови вятърни, слънчеви, ядрени и водни електроцентрали.

Много от повредените стоманодобивни заводи в Украйна са построени на места, които са подходящи за използване на въглища като източник на енергия, но сега украинците могат да строят по-близо до находищата на желязна руда и далеч от региона на Донбас, каза Шурма.

За да подпомогне набирането на първоначално финансиране в размер на 20-40 млрд. долара, Украйна планира коалиция от заинтересовани страни от промишлеността, публичния и частния сектор да разработи плана, включително да извърши първоначална работа по определяне на обхвата на проектите.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Подготвителните работи вероятно ще отнемат година и половина, въпреки че "ако бъдем реалисти, действителното строителство ще започне едва след края на войната", каза Шурма.

Британският премиер Риши Сунак ще каже на световните инвеститори и британския бизнес по време на конференцията да засилят подкрепата си за Украйна, съобщиха от кабинета му в събота. "Храбростта на Украйна на бойното поле трябва да бъде съчетана с визията на частния сектор, който да помогне на страната да се възстанови и да се съвземе", ще заяви той.

Шурма добави, че финансирането на възстановяването ще бъде смесица от отпускане на средства от: агенции за експортно кредитиране в други държави; финансиране на преференциални цени, предоставено от Украинския фонд за развитие, който той създава заедно с управителя на активи BlackRock; собствен капитал на оперативните компании; финансиране от ЕС за преходния период и заеми от частния сектор.

Управляващият директор на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Матео Патроне заяви, че е от решаващо значение да се постави акцент върху необходимостта от участие на частния сектор на конференцията в Лондон, като добави, че това не може да бъде направено само от публичния сектор.

В четвъртък американски законодатели от Републиканската и Демократическата партия внесоха законопроект, който ще улесни финансирането на борбата на Украйна срещу Русия чрез използване на конфискувани и замразени руски активи.

Въпреки че разкъсаната от войната икономика е по-устойчива от очакваното, "вероятно ще е необходима гаранция за сигурност от страна на НАТО, за да се възстанови с участието на частния сектор", смятат икономисти от JPMorgan.

ОЩЕ: България обеща да помогне на Украйна при възстановяването ѝ

На заглавната снимка: Заводът "Азовстал" в разрушения вече Мариупол

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес