Руският газ ще продължи да върви към Европа през Украйна докато газопреносната мрежа на страната има възможност да функционира. Това посочиха от държавната енергийна компания на Украйна Naftogaz (Нафтогаз) през миналата седмица, предава Reuters.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Русия е най-големият доставчик на природен газ, като атаката над Украйна доведе до притеснения относно евентуално прекъсване на доставките, което от своя страна моментално запрати цените на газа към рекордни висини.
Около 41.6 млрд. кубични метра руски газ е бил транспортиран през Украйна към Европа през 2021 година, което превръща страната в ключов маршрут за газовите доставки.
„Настоящото решение (на Украйна) е, че докато има възможност, осигуряваме транзит”, казва ръководителят на Naftogaz Юрий Витренко във видеоинтервю.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Транзитните тръбопроводи с високо налягане не са засегнати по време на конфликта, казва той. Все пак, всяка вреда срещу хората опериращи системите или повреда на IT мрежите може да постави потоците под риск.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Стотици хиляди жители на някои украински градове като Харков и Мариупол останаха без газови доставки, отопление и електричество заради унищожението на местната инфраструктура, казва Витренко.
„Всеки ден изпращаме служителите си насред куршуми да поправят системи, след което следва друга бомбардировка”, казва той.
„Те живеят в градовете, температурите са минусови, през нощта е много студено. Техните семейства живеят в градовете и знаят, че ако няма отопление това е хуманитарна катастрофа”, казва той.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
САЩ обявиха през миналата седмица забрана за внос на руски петрол и газ, но Европейския съюз, все още не налага подобни санкции.
По думите на Витренко, доставките на руски газ за Европа трябва да продължат, но плащанията за горивото трябва да се държат в ескроу сметки докато руският президент Владимир Путин изтегли войските си от Украйна. Русия нарича действията в Украйна „специална операция”.
Витренко посочва, че Русия ще трябва да продължи да изпомпва газ, дори плащанията да бъдат задържани, тъй като спирането на потоците могат да увредят газовите кладенци.
Той призовава за налагането на санкции срещу газопровода „Северен поток 1”, който транспортира газ директно към Германия. По думите му, ЕС може да поиска тези доставки на газ да се насочват през Украйна, като по този начин ще се осигури по-голям стимул за спиране на войната и гарантирането на сигурността на транзитните маршрути.
Украйна има свободен транзитен капацитет от около 90 млрд. кубични метра годишно, което е повече от достатъчно да поеме капацитета от 55 млрд. кубични метра на „Северен поток 1”, добавя Витренко.
Още: Газпром е увеличил доставките на газ за 9 европейски страни през март, България е сред тях