Руският премиер Михаил Мишустин е уверен, че търговският оборот между Русия и Китай може да достигне до 200 млрд. долара през 2023 година. Това не е гигантско увеличение, защото през 2022 година той беше 190 млрд. долара. През четирите месеца на тази година той се е увеличил с 41% в сравнение със същия период на миналата година до 71,15 млрд. долара.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
За сравнение, през 2022 година търговският оборот между Русия и ЕС е над 258 млрд. евро, което е най-високото ниво от 8 години насам. Руският внос в Европа е 203,4 млрд. долара, т.е. само 200 млн. долара по-малко от абсолютния рекорд.
По данни на Главната митническа администрация на Китай, от януари до април тази година износът от Китай за Русия възлиза на 33,69 млрд. долара - с 67,2% повече от година по-рано. Вносът от Русия е нараснал до 39,46 млрд. долара (+24,8%). В същото време през април Русия е изпратила стоки на стойност 19,23 млрд. долара за Китай, а Китай е изпратил стоки на стойност 9,61 млрд. долара за Русия.
"Убеден съм, че през тази година ще изпълним задачата, поставена от държавните глави - Владимир Путин и Си Дзинпин - да доведем взаимния търговски оборот до 200 млрд. долара", заяви Мишустин на руско-китайския бизнес форум в Шанхай, цитиран от контролираната от Кремъл руска държавна информационна агенция ТАСС по информация на руската правителствена пресслужба, предаде БГНЕС.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Освен това през 2022 г. търговският оборот със селскостопански продукти се е увеличил с 42%, надхвърляйки 7 млрд. долара. Руският премиер подчерта, че до края на първото тримесечие увеличението е възлизало на над 90%, достигайки почти 2,5 млрд. долара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Според Михаил Мишустин обемът на разплащанията в национални валути също нараства: ако през 2021 г. само около една четвърт от разплащанията между Русия и Китай са се извършвали в тях, то през 2022 г. такива ще са почти две трети от разплащанията.
Мишустин заяви също, че вече са набелязани около 80 големи съвместни проекта с общ размер на инвестициите над 165 млрд. долара.