Един от големите средиземноморски петролни терминали на Турция - Dortyol вече няма да приема руски петрол след получените рекордни обеми миналата година, заради засилен натиск от санкции от страна на САЩ, съобщава Ройтерс.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Турция се превърна в един от най-големите вносители на руски суров петрол и горива от 2022 г., след като Западът наложи санкции на Москва за нахлуването в Украйна. Русия отговори, като пренасочи петрола от Европа и САЩ към Азия, Турция и Африка.
Компанията Global Terminal Services (GTS), която управлява терминала в югоизточната провинция Хатай в Турция, заяви, че е казала на клиентите си, че вече няма да приема никакви продукти от Русия.
Още: Индия почва да се отдръпва от руския петрол
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
"GTS реши да прекъсне всички възможни връзки с руски петрол и съответно декларира на клиентите си в края на февруари 2024 г., че дори и да няма нарушение на закони, разпоредби или санкции, няма да приеме никакви продукти с руски произход или продукти, заредени от Руските пристанища, като допълнителна мярка към действащите санкционни правила", посочиха от GTS пред Ройтерс.
Заплаха от САЩ
Заплахата на САЩ да наложи санкции на финансовите фирми, които правят бизнес с Русия, вече охлади турско-руската търговия, нарушавайки или забавяйки някои плащания както за вносния петрол, така и за турския износ.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
Терминалът на GTS, чрез който внася, изнася и съхранява горива и суров петрол, е получил 11,74 милиона барела руски суров петрол и гориво миналата година, показват данни от фирмата за анализ на корабоплаването Kpler.
Още: Министърът на транспорта разкри какво се случва на "Росенец", откакто е държавен
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Той се превърна в седмия най-голям терминал за внос в Турция по обем, след като през 2021 г. заемаше десето място. Неговият внос на руски суров петрол и горива през 2023 г. беше около седем пъти по-висок от общия обем, получен от всички източници през 2021 г., последната пълна година преди началото на руската инвазия в Украйна.
Анкара се противопоставя на западните санкции срещу Москва, въпреки че критикува нахлуването на Русия в Украйна. Турция засега успява да поддържа връзки както с Москва, така и с Киев.