Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция продава все повече метали на Русия

08 август 2022, 16:44 часа • 5128 прочитания

Западните санкции, наложени на Русия от началото на войната в Украйна дадоха възможност на Турция да увеличи износа на метали за федерацията. Дори европейски компании, които искат да насочат износа си към най-голямата страна по площ в света, използват анадолската държава като мост.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Търсенето на турски стоки от страна на Русия се е увеличило, след като много европейски компании прекратиха износа си за федерацията. Турските компании също получават запитвания от европейски фирми за възможността да продават продукцията си в Русия през Турция, казва Четин Течделиоглу, ръководител на Истанбулската асоциация на износителите на черни и цветни метали, цитиран от Reuters.

„Това, което Русия не може да купи от Германия, Италия или Франция, бива закупено от нас. Отделно, много европейски компании планират да продават стоката си в Русия през Турция“, казва той пред репортери в петък.

Течделиоглу не посочи имената на компаниите или бройката им, но спомена, че те произвеждат мед, алуминий, кухненски съдове и машини.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Износът на турски черни и цветни метали през първите седем месеца на 2022 г. възлиза на 8.9 млрд. лири (около 500 млн. долара), сочат данните на Истанбулската асоциация на износителите на черни и цветни метали, което представлява ръст от 33% спрямо миналата година. Износът на метали съставлява 6.2% от общия износ на Турция.

Износът на черни и цветни метали от Турция за Русия пък е нараснал с 26% на годишна база и възлиза на 170 млн. долара към 8 август, показват още данните.

Намалените руски газови доставки за Европа създадоха притеснения от възможно окончателно спиране на потоците от синьо гориво за континента. Това може засегне сериозно европейското промишлено производство.

Турция, от своя страна осъди инвазията на Русия, подари дронове "Байрактар" на украинската армия и призова за мирни преговори между страните. От друга страна, Анкара не подкрепи западните санкции срещу Москва и се стреми да поддържа тесни връзки с Русия в сферата на търговията, енергетиката и туризма.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Отношенията между Запада и Китай също се влошиха след посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван миналата седмица, което според Течделиоглу е друг потенциален шанс за Турция да играе ролята на мост в търговията между Изтока и Запада в случай на по-нататъшно влошаване на икономическите отношения между двете най-големи икономики в света.

„Получаваме знаци за някои възможности“, казва той.

Турция не е коментирала официално посещението на Пелоси, но през последните години промени тона си по отношение на уйгурските мюсюлмани, които формират значително малцинство в Турция.

Миналата година турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза на китайския си колега Си Дзинпин, че е важно за Турция уйгурските мюсюлмани да живеят в мир като „равноправни граждани на Китай“, но добави, че Турция уважава националния суверенитет на Китай.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес