Нарастващото потребление в Китай, Индия и САЩ може да вдигне световното производство на енергия чрез въглища до нов исторически максимум, посочват от Международната агенция по енергетика (IEA). Това се случва на фона на широко прокламираните политики за намаляване на парниковите газове.
Според организацията, енергията, произведена чрез въглища по света се очаква да достигне 10 350 тераватчаса през 2021 година, което представлява ръст от 9% на годишна база. Причина за това е скоростното икономическо възстановяване, което "увеличи търсенето на електроенергия много по-бързо, отколкото доставките с ниски въглеродни емисии могат да поддържат", пише CNN.
Общото търсене на въглища, включително в индустрии като тези за производство на цимент и стомана, се очаква да нарасне с 6% през тази година. Въпреки, че общото потребление на електричество не се очаква да надскочи нивата от 2013 и 2014 година, потреблението може да запише нов исторически рекорд през следващата година, посочват от IEA.
Според Фатих Бирол, изпълнителен директор на IEA, увеличението е тревожен сигнал, колко далеч се намира света от това да намали емисиите до постигане на въглеродна неутралност.
Китай е отговорен за над половината от световното електричество, произведено чрез въглища, като се очаква страната да запише повишение от 9% на годишна база през 2021 година, посочват от IEA. Производството на ток от въглища в Индия се очаква да нарасне с 12% през тази година.
Изваждането на въглищата от енергийният микс бе сред основните теми по време на конференцията за климата в Глазгоу през миналия месец. държавите по света постигнаха съгласие да намалят потреблението на въглища като част от усилията за задържане на покачването на глобалната температура колкото се може по-близо до 1.5 градуса по Целзий.
Китай се ангажира да започне понижаване на потреблението на въглища, но след 2025 година, за да даде време на производителите на ток да увеличат капацитета си през идните 4 години за да успеят да компенсират отказа от въглища.