Световният пазар ще има нужда от четири пъти повече никел и двойно повече мед през следващите 30 години за да отговори на плановете за свят без вредни въглеродни емисии. Това посочи директор в мултинационалната компания за добив, метали и петрол BHP Group, предава Reuters.
„Някои от моделите, които направихме показват, че в, нека го наречем един декарбонизиран свят... светът ще се нуждае от близо двойно повече мед през следващите 30 години спрямо (нуждите от) отминалите 30 години”, казва Вандита Пант, търговски директор на BHP, по време на конференцията FT Commodities Asia Summit.
„А по отношение на стока като никела, че ще скочи четворно. Така, че говорим за четворно по-голяма нужда от никел през следващите 30 години спрямо изминалите 30 години и всичко това да се случи по колкото се може по-устойчив начин”, казва Пант.
Никелът и медта ще бъдат изключително търсени суровини поради заложения преход към свят без изкопаеми горива. Никелът се използва в производството на батерии за електрически превозни средства, докато медта е необходимо за окабеляването в електромобилите, зарядните станции за тях и друга инфраструктура за производство на възобновяема енергия. Държавата дава до 6135 евро за покупка на нов електромобил
Други представители на бизнеса също споделят сходно мнение. Изпълнителният директор на швейцарската компания за търговия със стоки Trafigura предупреди за възможност от значителен дефицит на мед, никел и кобалт на фона на растящото световно търсене.
Проследяемостта и усточивостта ще бъдет сред основните изисквания на клиентите от сега нататък, казва Вандита Пант, добавяйки, че BHP е създала програма за проследяване на база блокчейн в партньорство с Tesla за да следи въглеродните емисии на своята минна дейност в Австралия.