Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сривът на биткойн изтри огромна част от богатството на крипто милиардерите

16 юни 2022, 16:33 часа • 9770 прочитания

Някои от крипто милиардерите акумулират огромно състояние, което съперничи на богатството на най-заможните американски технологични титани. Други натрупват финансови резерви, чрез които обещават да променят силите на полето на политиката и филантропията. Трети получават втори шанс за натрупване на богатство, след като предходните им начинания вече са се провалили.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Манията по криптовалутите превърна Чанпън Джао, Сам Банкман-Фрид, Майк Новограц и множество други имена в света на дигиталните активи в милиардери. Въпреки че те бързо се превърнаха в новите лица на глобалното богатство, сега състоянието им изчезва с удивителна скорост, предава Bloomberg.

Откакто цената на биткойн достигна рекорден връх от почти 69 000 долара на 9 ноември миналата година, седем крипто милиардери са загубили общо 114 млрд. долара за периода, става ясно от индекса на милиардерите на Bloomberg.

Много други, които са възложили големи надежди на биткойн, от главния изпълнителен директор на Microstrategy Inc. Майкъл Сейлър до президента на Ел Салвадор Найиб Букеле, също усетиха ужилване, тъй като цената на най-големия дигитален токен в света падна под 23 000 долара в понеделник, най-ниската му стойност от декември 2020 г. насам. Поевтиняването продължи и през следващите дни, като към момента на подготвяне на материала биткойн се търгува срещу 21 205 долара за брой, сочат данните на CoinMarketCap.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Веднъж смятани за начало на нова ера на децентрализираните финанси, криптовалутите бяха разтърсена от две събития, случили се в рамките на няколко седмици. Celsius, една от най-големите платформи за крипто заеми, обяви в неделя, че замразява всички транзакции в мрежата си и се появиха спекулации, че няма да може да изпълни обещаната възвръщаемост на някои от своите продукти. Това последва срива през месец май на така наречения стейбълкойн TerraUSD и неговия побратим токен, Luna, чийто символ е татуиран на лявата ръка на Новограц, основател на Galaxy Digital Holdings Ltd.

Докато глобалните пазари се тресат, след като Федералният резерв и други централни банки планират да повишат лихвените проценти, за да се борят с най-високата инфлация от десетилетия, скоростта, с която криптовалутите се сринаха през последните седмици, се откроява. Макар че досега има малко доказателства за пропукване на пазара на труда в САЩ, загубите в цифрови активи накараха някои крипто милиардери да прибягнат до съкращения на работни места.

Джао, основател на Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, казва, че неговата фирма има „много сериозни финансови резерви“ и открива нови работни места. Въпреки това 44-годишният милиардер видя как личното му богатство, някога 11-то по големина в света, се сви с цели 89% до 10.2 млрд. долара в резултат на срива на пазара на виртуални валути. Джао бе включен в индекса на милиардерите на Bloomberg през януари тази година. За сравнение, през ноември миналата година Джао притежаваше близо 96 млрд. долара. Фирмата му също се превърна в предмет на интерес за американските власти, които отдавна се стремят да наложат рамки на крипто индустрията.

Богатството на Банкман-Фрид, 30-годишният главен изпълнителен директор на платформата за крипто търговия FTX, отбеляза спад от 66%, след като състоянието му достигна връх от 26 млрд. долара. Това може да попречи на плановете му да похарчи много в сферата на политиката. Той инвестира 16 млн. долара в инициативен комитет през април и казва, че очаква да вложи повече от 100 млн. долара по време на следващите президентски избори в САЩ, за да подкрепи демократите.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

57-годишният Новограц, чийто макро хедж фонд към Fortress Investment Group беше ликвидиран през 2015 г. след две години на загуби, заложи на крипто по време на своето завръщане, като наскоро нарече Terra „голяма идея, която се провали“. Състоянието му падна в понеделник до 2,1 млрд. долара. Сумата е по-ниска, отколкото бе по време на включването му в индекса на милиардерите на Bloomberg през декември 2020 г., когато биткойн се търгува за около 29 000 долара. През ноември миналата година пък, личното състояние на Новограц възлизаше на 8.5 млрд. долара.

Междувременно по отделно състоянията на Камерън и Тайлър Уинкълвос спаднаха до 3 млрд. долара, от ниво от по 5,9 млрд. всеки. 40-годишните близнаци основатели на крипто борсата Gemini, която обяви този месец, че ще съкрати около 10% от работещите в нея, в момента са на турне с рок групата си Mars Junction.

Coinbase Global Inc., най-голямата крипто борса в САЩ, анулира обявите за работа, тъй като цените на криптовалутите продължават да падат. Основателите Брайън Армстронг, на 39, и Фред Ерсам, на 34, чието общо богатство някога достигаше 18,1 млрд. долара, вече разполагат с 2,1 млрд. долара всеки, тъй като акциите на компанията паднаха със 79% след първичното публично предлагане.

Що се отнася до 57-годишният Сейлър, той не губи надежда и сподели в понеделник в Twitter: „Уповаваме се на биткойн“. Microstrategy, софтуерната компания, която той основава, чиято стойност падна рязко по време на дот-ком балона през 2000 г., започна да купува биткойн през 2020 година. Акциите й затвориха при връх от 1272 долара през февруари 2021 г., като 2.36 милиона акции, които Сейлър притежава в момента, можеха да струват 3 млрд. долара. Оттогава те са паднали с около 88%.

Букеле, 40-годишният президент на Ел Салвадор, не беше коментирал в Twitter срива на криптовалутите в понеделник. Преди около седмица се навърши една година от неговия опит да направи биткойн законно платежно средство. По това време цената възлизаше на около 36 000 долара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес