Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След Shell: И печалбата на British Petroleum удари рекорд

02 август 2022, 16:02 часа • 2612 прочитания

С ръста на цените на горивата множество петролни компании съобщават за ръст в печалбите и ускоряват програмите си за обратно изкупуване на акции и увеличават специалните си дивиденти.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Поредна в списъка е British Petroleum, която отчете най-големите си тримесечни печалби от 14 години насам. В интервала април-юни печалбите на компанията са се увеличили над три пъти спрямо същия период на 2021 г. и достигат 8.45 млрд. долара, предава BBC.

Това е вторият най-висок ръст на печалбите за второто тримесечие от годината в историята на компанията. Данните стават ясни след информацията за новите рекорди, поставени миналата седмица от Shell и собственикът на British Gas - Centrica.

Данъци

Печалбите на петролните компании се наблюдават на фона на все по-растящите сметки за електроенергия в Европа. С това се създадоха настроения за увеличаване на данъците, с които да се облагат английските гиганти в сектора.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„Печалбите в петролния и газовия сектор са огромни и същевременно съществуват проблеми на енергийния пазар и е редно да използваме едното, за да се справим с другото,“ казва Дейл Винс, основателят на британския енергиен доставчик Ecotricity.

Екоорганизации като „Грийнпийс“ и Friends of the Earth , както и представители на лейбъристите и либералдемократите също призоваха за по-строги данъци върху печалбите на петролните и газовите компании във Великобритания.

Така през май Великобритания обяви въвеждане на данък от 25 процента върху свръхпечалбите на местните производители на петрол и газ, генерирани в рамките на страната. Натрупаното от продажби в рамките на острова обаче съставлява само една малка част от общите печалби. За British Petroleum например това са само 10% от генерираното.

На какво се дължат печалбите?

Огромните печалби на енергийните компании се дължат от растящите цени на газа и петрола. Те, от своя страна, са задвижвани от енергийната криза, причинена от инвазията в Украйна.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

През последните месеци, Русия намали доставките на синьо гориво за Европа. Това увеличи страховете от напълно спиране на потоците от синьо гориво.

Потенциалното спиране на доставките доведе до увеличение на цените на горивата, а заплащаното от енергийните компании за покупка на горива автоматично се отрази върху сметките на домакинствата.

По-високите цени на петрола доведоха до ръст на цените на бензина и дизела от началото на войната, въпреки, че през последните дни се наблюдава слаб спад.

„Машина за пари“

British Petroleum заяви, че заради добрите резултати, ще увеличи дивидентите с 10% и ще предприеме обратно изкупуване на акции.

Миналата година главният изпълнителен директор на компанията Бърнард Луни описа енергийния пазар като "машина за пари".

BP каза, че високите маржове при рафинирането и търговията с петрол са помогнали да енергийния гигант да увеличи печалбите си.

Въпреки високите стойности за второто тримесечие, през първото полугодие компанията понесе финансов удар равняващ се 25 млрд. долара, след като в края на февруари British Petroleum се отказа от дял в "Роснефт", равняващ се на близо 20%.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес