Цените на петрола се понижават в сряда, тъй като по-силният долар ограничава апетита на инвеститорите, а трейдърите стават по-сдържани, след като контрактите по основните сортове достигнаха многомесечни върхове в предишната сесия, предава Reuters.
Фючърсите върху сорта Брент с доставка за май поевтиняват с 35 цента, или 0,4%, до 87,03 долара за барел. Контрактите върху американския суров петрол WTI с доставка за април, които изтичат в сряда, отписват 47 цента, или 0,56%, до 83,00 долара за барел. По-активният контракт върху WTI с доставка за май е на ниво от 82,41 долара за барел, или спад с 32 цента.
„Поемането на печалба може да бъде причина за движението надолу днес“, казва независимият анализатор от Оукланд Тина Тенг и добавя, че силният ръст на цените напоследък е бил подкрепен от подобряването на перспективите пред търсене и признаците за намаляване на предлагането.
ОЩЕ: Цената на петрола смени курса, след увеличените доставки от Русия
Доларовият индекс се покачва за пета поредна сесия, натежавайки върху нагласте на азиатските купувачи, след като публикувани неотдавна данни показаха устойчивост на американската икономика.
Снимки: iStock
По-силният долар оскъпява петрол за инвеститорите, които притежават други валути, намалявайки търсенето.
Трейдърите очакват съобщението на Федералния резерв за лихвите по-късно в сряда за признаци накъде ще поемат лихвите до края на годината.
ОЩЕ: Рисковете за доставките и геополитическото напрежение определиха цените на петрола
Сортовете Брент и WTI достигнаха най-високите си нива от края на октомври на предишната сесия, докато пазарните участници оценяваха въздействието върху доставките на суров петрол и петролни продукти от украинските атаки с дронове срещу руски рафинерии.
„Рисковете за предлагането на руски рафинирани продукти продължават да оказват подкрепа в момент, когато пазарът се готви за затягане след въвеждането на допълнителните доброволни съкращения от ОПЕК+ за второто тримесечие на 2024 г.“, коментират анализатори от ING.
Снимки: iStock
Спадът в руския капацитет за рафиниране в резултат на ударите е доведел до ръст на износа на суров петрол от страната, съобщиха запознати с търговията източници пред Reuters във вторник.
Износът на петрол от западните пристанища на Русия ще нарасне с почти 260 000 барела на ден през март спрямо първоначалния месечен план за 2,22 млн. барела на ден, допълниха те.
„Ако нарушенията се проточат, това в крайна сметка ще принуди руските производители да намалят предлагането, ако не могат да изнесат всичкия този суров петрол“, коментира Патерсън.
ОЩЕ: Цените на петрола са напът да отбележат седмичен ръст
Американският петролен институт съобщи, че запасите от суров петрол и бензин в САЩ са намалели миналата седмица, а наличностите от дестилати са нараснали. Анкета на Reuters установи, че анализатори са очаквали наличностите да нарснат с около 10 000 барела миналата седмица.
Официалните данни за наличностите на Администрацията за енергийна информация на САЩ ще бъдат обявени в сряда.