Плащания за над 600 млн. долара на руското правителство към притежателите на руски суверенен дълг бяха спрени от САЩ в понеделник. Това е станало възможно, тъй като Русия е предприела плащания по външния си дълг чрез валутните си резерви, които се намират в американски банки.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Ходът на щатското правителство цели засилване на натиска върху Москва, която ще бъде принудена да изразходва наличните си резерви от американската валута или рискува да изпадне в неплатежоспособност по външните си задължения, предава Reuters.
В резултат на санкциите срещу Русия, наложени след нахлуването в Украйна на 24 февруари, валутните резерви на Централната банка на Русия, държани във финансови институции в САЩ, бяха замразени.
Министерството на финансите на САЩ даде зелена светлина на руското правителство да използва тези средства за купонни плащания по външния си дълг, деноминиран в долари, като разрешението досега се даваше за всеки случай по отделно.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
В понеделник, когато най-голямото плащане откакто започна войната настъпи, включващо плащане на 552.4 млн. долара главница по падежиращи облигации, щатското правителство реши да отреже достъпа на Москва до замразените средства, посочва говорител на финансовото министерство, цитиран от Reuters.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Спряно е и купонно плащане на 84 млн. долара по доларови облигации с падеж 2042 година.
Ходът цели да принуди Русия да вземе трудното решение дали да използва наличните си запаси от долари за плащания по външния си дълг или да използва средствата за други цели, включително финансиране на военните си действия, казва говорителят.
Русия е изправена пред исторически дефолт по външния си дълг, ако избере да не осъществи плащанията с наличните си резерви от щатски долари.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
JPMorgan Chase & Co, която обработва плащанията като кореспондентска банка, е била спряна от финансовото министерство на САЩ, посочва източник на информационната агенция, запознат с темата.
Банката-кореспондент обработва плащанията на купони от Русия, изпращайки ги до платежния агент, за да ги разпредели до притежателите на облигации в чужбина.
Русия разполага с 30 дни гратисен период да реализира плащането, добавят източникът.
Опасност от дефолт
Русия, която има емитирани общо 15 международни облигации на обща стойност 40 млрд. долара, досега успя да избегне дефолт по външния си дълг, въпреки западните санкции. Задачата обаче става все по-трудна.
Русия получи разрешение да реализира купонно плащане за 447 млн. долара по облигации в долари с падеж 2030 година, което трябваше да бъде осъществено до миналия четвъртък. Това бе най-малко петото подобно плащане откакто войната започна.
Ако Русия не успее да покрие задълженията си по външния си дълг или реши да плати в рубли, а не в долари, евро или друга конкретизирана валута, страната може да изпадне в дефолт.
Русия няма достъп до международните дългови пазари в резултат на наложените санкции. Едно евентуално изпадане в неплатежоспособност може да отреже възможността на страната за достъп до тези пазари докато кредиторите не получат всичко дължимо и всички правни въпроси не бъдат уредени.