Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия продължава да купува компоненти за дронове Орлан в нарушение на санкциите

16 декември 2022, 12:25 часа • 3922 прочитания

Руската компания "Център за специални технологии" в Санкт Петербург, която произвежда безпилотни самолети, все още получава западни компоненти за дронове Орлан-10. Посредници в САЩ, Китай и Русия ѝ помагат да заобиколи санкциите, показа съвместно разследване на "Важни истории", "Ройтерс" и Кралския институт на обединените служби (RUSI).

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Според тях произведеният в Русия безпилотен летателен апарат Орлан-10 използва компоненти от американските компании Altera, Xilinx, Texas Instruments, Microchip Technology, Analog Devices, Linear Technology, европейските STMicroelectronics и NXP Semiconductors, както и от японските фирми Renesas Electronics и Saito Seisakusho.

ОЩЕ: Разкриха схемата, с която Русия внася ключови компоненти от западните технологични гиганти

Нито една от тези компании вече не би трябвало да доставя резервни части за руската отбранителна промишленост. Въпреки това е създадена верига от посредници между западните доставчици и руския получател. Разследващите разкриха тази верига, като проучиха финансовите и митническите документи, свързани с производителя на безпилотните самолети Орлан-10.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Алексей Терентиев, един от собствениците на петербургската компания, произвеждаща Орлан, заяви, че фирмата не се е сблъскала с последиците от санкциите - напротив, тя е станала "по-надеждна". От януари до октомври 2022 г. "Център за специални технологии", която сега е под режим на санкции, е закупила чрез посредници западни компоненти на стойност над 25 млн. долара.

Орлан-10 е с микроелектроника от американските компании Analog Devices, Texas Instruments, Xilinx (собственост на AMD) и тайванската компания Getac, както и двигатели Saito от Япония.

Според разследването - петербургската фирма е закупила част от чуждестранните компоненти за производството на безпилотни летателни апарати от руската мрежа Citilink. Друг доставчик на електроника е SMT-Ayilogic, също базирана в Санкт Петербург. Става въпрос за купувачи на западни стоки, които не са санкционирани и които след това препродават на реалните ползватели.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

SMT-Aylogic получава западни компоненти от Asia Pacific Links (Хонконг). По техни данни от началото на войната в Украйна покупките възлизат на около 6 млн. долара. Номиналният собственик на Asia Pacific Links е руският гражданин Антон Трофимов.

Освен това SMT-Aylogic купува компоненти за дронове Орлан от американската компания Ik Tech. Тя също е основана от руснак с американско гражданство, чието име е Игор Каждан. От 2018 г. до 2021 г. доставя почти 1400 процесорни модула. Това става ясно, след като са намерени при свалени в Украйна безпилотни летателни апарати.

През февруари, две седмици преди руската инвазия, Каждан е арестуван по обвинение в контрабанда на военни продукти и продукти с двойно предназначение в Русия. Той признава, че през 2016 г. е започнал да прави бизнес с руски фирми, "заобикаляйки ограниченията за износ".

Русия използва Орлан от 2014 г. насам за разузнаване. Освен това безпилотните самолети могат да прехващат разговори и да заглушават мобилни комуникации. От дроновете са изпращани и пропагандни съобщения до украинските военни. Изданието "Важни истории" ги описва като "очите и ушите на руската армия".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес