От началото на годината рублата е третата най-зле представяща се валута на световните пазари. Това сочат изчисления на Ройтерс. Руската валута е изпреварена в тази непрестижна класация само от египетската лира и аржентинското песо.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Рублата падна в ранната днешна търговия до най-ниското си ниво спрямо долара и еврото от април 2022 г. под натиска на липсата на чужда валута в Русия и напускането на страната от западния бизнес.
Русия не може да намери купувачи за милиони барели дизел
Веднага след началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г. рублата се срина до 113 за долар, но след това се стабилизира и дори се покачи до около 50 за долар благодарение на наложения строг капиталов контрол и спиране на продажбите на валутни резерви, предаде БТА.
Но след като Западът наложи таван на продажбите на руски петрол, основното перо, вливащо свежи пари в бюджета, рублата постепенно загуби от стойността си и от 60 рубли за долар падна до ниво от около 80 за долар в рамките на три месеца.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Днес руската валута загуби още 1,1 на сто спрямо американските пари до 82,28 рубли за долар, спадна с 1 на сто до 90,06 спрямо еврото и се понижи с 1,4 на сто до 11,96 рубли за един юан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Според търговци руската валута е под натиск от комбинация от фактори, сред които продажбите на западни активи на местни инвеститори, което повишава търсенето на долари, както и ниските цени на петрола през март. Трансферът на 1,21 милиарда долара на Shell за дела му в газовия проект "Сахалин 2" в Далечния изток също е повлиял сериозно на цената на рублата