Руският диктатор Владимир Путин аргументира на 25 април продължаващите усилия на Русия да национализира предприятия, включително такива от отбранително-промишления комплекс.
На конгреса на Руския съюз на индустриалците и предприемачите издирваният от съда в Хага лидер на Кремъл заяви, че руските правоприлагащи органи са започнали неуточнен брой дела за национализация на компании, когато действията на собствениците на национализираните предприятия са нанесли "преки вреди" на руските интереси. Путин определи това като единственото приемливо обстоятелство за руската държава да изземе дадена компания, предаде "Интерфакс".
Още: Путин потвърди, че ще посети Китай - ето кога
Колко компании ще национализира Путин?
Руският опозиционен вестник „Новая газета“ съобщи през март, че руските власти са подали 40 искания за национализация на повече от 180 компании на стойност над един трилион рубли (около 10,8 милиарда долара - или около 0,6% от БВП на Русия) след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.
Службата на радио „Свободна Европа/Радио Свобода“ за Северозападна Русия заяви на 25 април април, че Русия е национализирала компании, които произвеждат редкоземни метали, отбранителни промишлени продукти, електроника, метанол, феросплави и експлозиви, както и няколко компании, които не са свързани с военни нужди - например автокъща „Ролф“, собственост на бившия депутат от Държавната дума Сергей Петров, който критикува руското правителство.
Още: Европарламентът призова страните членки да не признават победата на Путин на изборите
Недостиг на работна ръка
Руските предприятия от отбранителната промишленост продължават да се борят с недостига на работна ръка. На конгреса на 25 април Путин заяви, че Русия очаква недостигът да продължи в близко бъдеще и че мигрантският труд не можел да реши този проблем. Русия трябва да намери нови методи за намаляване на недостига, каза диктаторът, но не уточни какви.
Още: Къща от карти: Сигналите, че Путин ще рухне за миг
Има и примери защо работници напускат. "Север Реалии" съобщава, че служител в Кингисепския машиностроителен завод в Санкт Петербург, който произвежда бронирани машини, е заявил, че много от работниците в завода са от Узбекистан и руските власти често провеждат рейдове, насочени срещу служителите мигранти. Това кара много от тях да напуснат. Съобщава се също, че заводът „Кингисеп“ предлага парични награди на служителите, които набират допълнителни работници или популяризират стикер с логото на предприятието върху колите си, пише американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Иначе Путин се похвали как БВП на Русия се е увеличил с 3,6% в края на 2023 г. и как средната месечна заплата в реално изражение се е увеличила с 8,5% през януари 2024 г.
Още: Еманюел Макрон: Европа не е безсмъртна, тя може да умре