Търсенето на природен газ в Европа спадна през миналата година до 10-годишно дъно, тъй като потреблението се срина с 20% след началото на руската военна инвазия в Украйна преди две години. Това се казва в нов доклад на Института за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA).
Нарастващите инсталации за възобновяем енергиен капацитет и мерките за повишаване на енергийната ефективност допринесоха за понижаване на потреблението на природен газ в Европа през 2023 г. до най-ниското ниво от 10 години, а пиковото търсене на втечнен природен газ (LNG) на континента може да бъде факт още през следващата година, посочи IEEFA, цитиран от БНР.
Още: Обрат: Цената на газа тръгна в нова посока
Къде спадът е най-голям?
Най-новата версия на European LNG Tracker на IEEFA за проследяване на доставките на втечнен природен газ в Европа, разкрива, че спадащото търсене на синьото гориво се дължи главно на Германия, Италия и Обединеното кралство. В резултат на това потреблението на LNG на континента се очаква да достигне своя връх през 2025 г.
Тъй като пазарите бързо ограничават зависимостта си от руския газ след началото на инвазията в Украйна, IEEFA прогнозира, че вносът на LNG би трябвало да нарасне през 2023 г., за да компенсира недостига, но тази прогноза не се оправда, като търсенето на втечнен природен газ в Европа остана непроменено на годишна база.
Търсенето на газ в Европа спадна през предходните две години поради енергийната криза, рекордно високите референтни цени на синьото гориво през 2022 г. и по-слабото търсене в индустрията на фона на колебливото представяне на европейските икономики. Потреблението на домакинствата също е спаднало поради мерките за пестене на енергия, като в същото време европейските правителства се стремят да увеличат дела на възобновяемите енергийни източници в производството на електроенергия и да се откажат от руския газ, когато и където е възможно.
Само в рамките на ЕС, зависимостта на блока от руски газ – както втечнен природен газ, така и този по тръбопровод - спадна от 45% през 2021 г. на едва 15% през 2023 г., съобщи миналата седмица Европейската комисия.
Още: Без руски газ: ЕС дава право на страните да късат с Москва без неустойка