Няколко държави от Европейския съюз проявяват предпазливост и не смеят да ускорят усилията за използване на приходите от замразените руски активи в подкрепа на Украйна. Новината съобщи Bloomberg, като назова и конкретните страни - Франция, Германия, Италия и Белгия.
Тези важни в блока държави са заявили пред Европейската комисия по време на среща при закрити врата в сряда, че биха предпочели по-постепенен подход, твърдят източници на медията.
Още: "Няма място за морал": Западът да конфискува замразените руски пари и активи
Защо?
Първоначално правителствата на четирите страни искат да разработят незаконодателен документ, за да гарантират, че формулата за използване на постъпленията от замразените руски активи е юридически издържана и не застрашава финансовата стабилност.
През последните месеци ЕС обсъжда колко бързо да приложи плановете за въвеждане на данък върху извънредните печалби, свързани с приходите от замразените руски активи, и използването на генерираните средства за подпомагане на Украйна.
Още: Великодушието на Путин: Дава на руснаците да откупят до 1000 замразени от Запада долара
Конфискация на руски активи
Белгия все пак стана първата страна, която обяви, че ще даде на Украйна пари от замразени руски активи. Тя създаде специален фонд на стойност 1,7 млрд. евро, който ще се попълва от данъчното облагане на тези активи.
Междувременно страните от Г-7, сред които е и САЩ, обявиха, че докато Русия не изплати репарации на Киев, то държавите ще задържат стотици милиарди руски активи.
Още: Замразени руски активи за Украйна: САЩ и Естония с нови стъпки
Междувременно Европейската комисия работи по предложение за обединяване на част от печалбите, получени от замразените руски активи, за да се помогне за възстановяването на Украйна след войната.
Снимка: iStock
Още: Печалбите от замразени руски активи отиват в Украйна - ЕС е все по-близо до решение
Киев и западните партньори отдавна обсъждат възможни методи за използване на около 300 млрд. долара руски активи, блокирани в западни сметки, за финансиране на Украйна. Според Financial Times лидерите на ЕС са се договорили да предоставят на Украйна печалбите, генерирани от 190 млрд. долара руски активи, държани в базиран в Брюксел депозитар за ценни книжа. Очаква се Европейската комисия да представи конкретно правно предложение в началото на декември.
За прехвърлянето на замразени руски активи в Украйна е създаден регистър на загубите, който се очаква да започне да функционира през следващата година.
Още: 300 млрд. долара руски активи за Украйна - САЩ и ЕС търсят начин как да ги прехвърлят