Русия е поискала от Казахстан да ѝ достави 100 000 тона бензин в случай на недостиг в резултат на украински атаки с дронове по нейни рафинерии. Това съобщиха за Ройтерс източници от петролната индустрия.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Един от тях каза, че сделката за използване на тези резерви за Русия вече е договорена.
Министерствата на енергетиката на Русия и Казахстан не отговориха веднага на исканията за коментар, посочва Ройтерс. Агенцията допълва, че Беларус вече се съгласи да помогне на Русия с доставките на бензин.
Още: Путин опря до Лукашенко за бензин, Беларус предпочита Запада
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Атаки с дронове
Украинските атаки с дронове през последните седмици са извадили от строя около 14% от първичния петролен рафиниращ капацитет в Русия към края на март. Досега руските власти твърдяха, че ситуацията на местните пазари на горива е стабилна и запасите са достатъчно големи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Русия обикновено е нетен износител на гориво и доставчик на международните пазари, но прекъсванията на работата на засегнатите от атаките рафинерии принудиха нейните петролни компании да внасят.
Още: Стотици милиони загуби за руските рафинерии: Западните санкции и украинските дронове работят
Източниците на Ройтерс казаха, че Москва е поискала от Казахстан да създаде спешен резерв от 100 000 метрични тона бензин, готов за доставка на Русия.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Москва наложи от 1-ви март забрана за износ на бензин за шест месеца, за да предотврати остър недостиг на гориво, въпреки че тази забрана не се прилага за ръководения от Русия Евразийски икономически съюз, включително Казахстан, както и някои страни, като Монголия, с която също има сделки за доставки на горива.
Наводнения
Освен намаления капацитет на редица рафинерии заради украинските атаки с дронове, през миналата седмица петролната рафинерия в град Орск в Урал спря производството поради мащабните наводнения в района.