Най-богатите хора в света увеличиха общото си състояние с 1 трилион долара през миналата 2021 година, сочат данните на Bloomberg Billionaires Index.
Само Илон Мъск, най-богатият човек в света, е увеличил състоянието си с близо 118 млрд. долара през последните 12 месеца. В същото време, ООН изчислява, че 150 млн. души са изпаднали в бедност през 2021 година, пише CNN.
Сред останалите най-печеливши през миналата година изпъкват имената на Бернар Арно, президент на гиганта за луксозни стоки LVMH (+62.7 млрд. долара) и съоснователите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин (съответно +47 млрд. долара и +45 млрд. долара).
Въпреки, че годината не бе особено спокойна за Марк Зукърбърг, той все пак е увеличил богатството си с около 25 млрд. долара.
Огромните печалби, натрупани от най-богатите 0.001% от хората в света демонстрират голямата разлика в разпределението на благосъстоянието между обикновените служители и ръководните лица и акционери на компаниите по света.
2021 се оказа добра година за всички заможни хора. За пореден път. Въпреки ускорената инфлация, прекъсванията във веригите за доставки и новите щамове на COVID-19, капиталовите пазари в САЩ поддържаха търговията стабилна.
Най-заможните хора на Земята дължат голяма част от успеха си през миналата година на политиката на Федералния резерв на САЩ, който наливаше десетки милиарди долари във финансовите пазари всеки месец, докато държеше лихвените нива близо до нулата. Тази парична политика е предназначена да поддържа движението на парите на финансовите пазари, тъй като пандемията удари сериозно световната икономика през 2020 година. Политиката на стимули провокира сериозно поскъпване на акциите през 2020 и 2021 година, но през настоящата 2022 година подкрепата ще престане.
Индексът S&P 500 добави близо 27% през миналата година, Dow Jones нарасна с 19%, а Nasdaq приключи годината с ръст от 21%.
Цената на други активи като криптовалутите, стоките и имуществото също нарасна през 2021 година, увеличавайки състоянието на най-заможните хора в света.
Според данните на Bloomberg, общото състояние на 500-те души, подредени в индекса за измерване на богатството, възлиза на 8.4 трилиона долара. Това е повече от брутният вътрешен продукт на всяка една страна в света с изключение на САЩ и Китай.
Откакто пандемията излезе на сцената състоянието на милиардерите в САЩ е скочило с над 70% до над 5 трилиона долара, според доклад на организациите Americans for Tax Fairness и Policy Studies Program on Inequality, на база данните на Forbes.