Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Комерсант": Вашингтон смекчава санкциите срещу селскостопанските продукти

31 март 2022, 10:20 часа • 3817 прочитания

Месец след въвеждането на първите санкции срещу Русия САЩ са решили да се предпазят от недостиг на химически продукти. Страната е приравнила руските торове към продуктите от първа необходимост, за да ги предпази от попадане в черния списък, пише „Комерсант“. Очаквало се това да направи и Европа, което от своя страна ще нормализира традиционните вериги за доставки.

Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ е публикувала нов общ лиценз от 24 март, който на практика вади руските минерални торове от възможни санкции. Те бяха включени в списъка на жизненоважни продукти наред със селскостопански продукти, лекарства и медицински изделия.

Издаденият лиценз позволява всякакви търговски операции със стоки, включени в списъка, пише „Комерсант“, като се позовава на източници в бранша.

Украйна и САЩ обмислят как да засилят санкциите срещу Русия

Според въпросните източници от руски производители решението на САЩ може да се счита за важен сигнал. „Документът на Министерството на финансите има екстериториален характер, тоест най-вероятно ще бъде последван от всички американски съюзници“, смятат събеседниците на изданието.

Според тях причината за решението на САЩ е започналият недостиг на световния пазар на фона на нарушените доставки от Русия. От 1 март трите най-големи морски контейнерни превозвачи - швейцарската Mediterranean Shipping Company (MSC), датската Maersk и френската CMA CGM - спряха превоза на товари от Русия. Въпреки че доставките като цяло сега се осъществяват от по-малки кораби от страни, които не са приложили санкции срещу Русия, износителите са изправени пред факта, че потребителите в Европа се опитват да избегнат рисковете, свързани със закупуването на руски торове.

В същото време източниците на изданието отбелязват, че почти веднага след публикуването на новия лиценз във Вашингтон продажбите са „тръгнали по-лесно“. На химическия пазар се надяват, че документът ще помогне за установяване на обичайната логистика, тъй като MSC и Maersk заявиха, че забраната за превози от Русия няма да се прилага за стоки от първа необходимост и хуманитарни стоки, които сега включват торове.

Някои събеседници на „Комерсант“ се надяват, че в бъдеще САЩ и ЕС може дори да отменят настоящите мита върху руските торове.

Световната криза с храните е неизбежна - кои са най-големите губещи

От януари 2022 г. в САЩ са в сила антидъмпингови мита върху карбамидно-амонячната смес от Русия (за „Акрон“ - 9,66%, за „Еврохим“ - 9,84%). Подобни мерки са в сила в Европа от есента на 2019 г.: 27,77 евро на тон за „ЕвроХим“ и 42,47 евро за „Акрон“ и останалите руски производители. Също през април 2021 г. Вашингтон наложи мита върху вноса на фосфорсъдържащи торове от Русия: те са определени на 9,19% за „ФосАгро“, 47,05% за „Еврохим“ и 17,2% за останалите руски производители.

Европа получава от Русия 25% карбамид, 15% амониев нитрат, една трета от фосфатните торове и 35% калий. В САЩ делът на руските доставки в общия внос е 6% калий, 20% диамониев фосфат и 13% карбамид. В същото време според един от източниците на „Комерсант“ самата Русия, ако доставките на Запад не се подобрят, може да пренасочи обемите си към азиатските пазари. Ще има промяна в стоковите потоци, тъй като производителите, които традиционно снабдяват азиатските пазари, ще заменят Русия в Европа и САЩ. Но този процес може да отнеме шест до девет месеца, през които ще има недостиг в Европа и Съединените щати. В същото време няма да има особен излишък при сегашните условия в Азия, тъй като там се създават резерви.

Според Мария Любимова, ръководител на практиката „Международен арбитраж и трансгранични спорове“ в адвокатската колегия „Регионсервис“, отбелязва, че лицензът на САЩ показва, че предприетите по-рано мерки за пълно блокиране на икономическия обмен между Русия и САЩ могат да бъдат смекчени преди всичко в най-чувствителните сфери. Според нея подобно решение може да бъде променено толкова лесно, колкото е взето.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Идва ли световен глад заради войната в Украйна?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес