Европейският съюз може до месеци да предостави на Украйна първата печалба от замразените руски активи.
Има възможност това да се случи още през юли тази година, съобщава Financial Times, като се позовава на европейски служители.
Европейската комисия подготвя план, който ще включва изземване на свързаните със санкциите приходи от февруари нататък от централния депозитар на ценни книжа Euroclear, съобщават длъжностните лица, цитирани от изданието. След месеци на спорове първият транш от парите може да бъде изплатен още през юли, ако Брюксел успее да получи одобрението на държавите членки, гласи информацията.
Отбелязва се, че предложението се очаква преди срещата на върха на лидерите на ЕС през следващата седмица.
Още: Швейцарският сенат одобри замразени руски активи да отидат за Украйна, на ход е правителството
Колко пари ще получи Украйна от печалбите от замразените активи?
Според последните планове Украйна ще получи между 2 и 3 млрд. евро през тази година в зависимост от лихвените проценти, а общата печалба, изведена от Euroclear, може да достигне 20 млрд. евро до 2027 г. - поне според представители на ЕС.
В същото време председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен призова средствата да бъдат използвани за военна подкрепа, а не за следвоенно възстановяване, както беше предвидено първоначално. Топ дипломатът Жозеп Борел дори допълни, че в блока е постигнато съгласие по този въпрос - печалбите да са за украинската отбрана, но и това трябва да бъде одобрено от 27-те страни членки. ЕС може да използва средствата за закупуване на оръжия за Украйна или за инвестиране в украинската отбранителна промишленост.
Още: Как да бъде наказан Путин: САЩ и Европа се разделиха по въпроса за замразените руски активи
В същото време плановете на ЕС няма да бъдат прилагани със задна дата, а вече натрупаните почти 4 млрд. евро печалба ще бъдат задържани от Euroclear, основно за покриване на съдебните разходи от съдебните дела с Русия.
Снимка: iStock
Русия назначи брокер, който да улесни обмена на замразени активи между руски и чуждестранни инвеститори, засегнати от международните санкции, наложени след инвазията в Украйна.
Замразените активи и как да стигнат до Киев
Някои от лидерите на ЕС се страхуват да конфискуват руски активи. Най-голяма предпазливост изразиха Франция и Германия, както и Европейската централна банка.
Европейският съюз, Групата на седемте (Г-7) и Австралия са замразили около 300 млрд. долара под формата на ценни книжа и пари в брой на Руската централна банка. Повече от две трети от тях са на територията на ЕС, главно в Белгия.
Още: Американският финансов министър призова за "отключване" на замразените руски активи
Великобритания и САЩ настояват пред съюзниците си от Г-7 за пълна конфискация на активите на Руската централна банка, а Канада е отворена за тази дискусия, твърдят официални лица, запознати с хода на обсъждането и цитирани от Bloomberg.
Преди време страни от Г-7 обосноваха мотивите си с това, че войната на Владимир Путин в Украйна влияе сериозно на икономиките им и ако се възприеме, че те са жертви на тази агресия, то тогава активите може да се дадат на Киев: Замразени руски активи за Украйна: Западът се обявява за жертва, за да ги даде.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън подкрепи законопроект, който щеше да ѝ позволи да изземе част от замразените руски активи в размер на 300 млрд. долара, за да ги предостави на Украйна.
Русия подготвя съдебен иск, за да попречи на опитите на САЩ или ЕС да конфискуват част от замразените активи на Централната банка в размер на 300 млрд. долара в полза на Украйна.
Междувременно група експерти по международно право даде поводи за оптимизъм относно прехвърлянето на печалбата от замразените активи в полза на Киев.
Още: Путин с указ: Да се издири имуществото на Руската империя в чужбина