Потребителските цени в Китай остават през януари на дефлационна територия за четвърти порeден месец, подчертавайки предизвикателствата пред управляващите в Пекин, които се опитват да съживят доверието на инвеститорите в най-голямата икономика в Азия.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Индексът на потребителките цени (CPI) във втората по сила световна икономика се понижи през януари с 0,8% на годишна база след спад с 0,3% в края на 2023 г. и пазарни прогнози за по-умерено намалени с 0,5 на сто, показват данни на официалната китайска статистика.
Четвърти пореден месец
Това представлява намаляване на цените за четвърти пореден месец и най-дълбоката дефлация в Китай от октомври 2009 г. насам.
Още: Съд в Хонконг нареди ликвидация на китайски гигант в недвижимите имоти
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Цените на храните спаднаха с рекордно темпо от 5,9% след понижение с 3,7% през декември, инфлацията при нехранителните стоки пък се забави до 0,4% от 0,5% месец по-рано, докато спадът в транспортните цени се ускори и те се понижиха през януари с 2,4% след понижение с 2,2% в края на 2023 г.
Според икономисти и анализатори дефлационният натиск в Китай удря по печалбите на компаниите и подхранва срива на фондовия пазар.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
Китай взима спешни мерки срещу рязкото поевтиняване на юана