Ядреният регулатор в Япония обмисля промяна на регулациите относно оценка на сигурността, за да даде възможност на ядрените реактори в страната да продължат да функционират и след изтичането на сегашния срок от 60 години, предава AP, цитирана от БТА.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
По молба на министерството на икономиката и промишлеността Комисията за ядрено регулиране е подготвила план за замяна на 60-годишния срок със система за потенциално удължаване на живота на реакторите на всеки 10 години след 30 години в експлоатация.
Това ще бъде значителна промяна спрямо сегашните правила, предвиждащи 40-годишен живот на реакторите с потенциално еднократно удължаване с още 20. Това правило беше прието след аварията в АЕЦ "Фукушима" през 2011 г.
Планът тепърва трябва да бъде одобрен, но вече предизвика смесена реакция, а шефът на комисията Шинсуке Яманака опита да опровергае твърденията, че регулаторът е отстъпил пред правителствения натиск за удължаване на живота на реакторите.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
"Нашата преценка по време на проверките за безопасност не е повлияна от правителствената политика", заяви Яманака. "Нямаме намерение да правим какъвто и да е компромис с безопасността". Той допълни, че регулаторът не е инициирал промяната, а просто отговаря на молбата на правителството за гарантиране на сигурността.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Премиерът Фумио Кишида обяви през август, че Япония трябва да вземе предвид целия възможен енергиен микс, включително ядрената енергия, за да ускори "зеления преход" и намаляване на вредните си емисии, като същевременно гарантира енергийната си сигурност. Токио е заложило като цел достигането на въглеродна неутралност през 2050 г.
Антиядрените настроения в Япония рязко се увеличиха след катастрофата с АЕЦ "Фукушима", но правителството настоява за връщане към ядрената енергия заради недостига на енергия вследствие на руската инвазия в Украйна.
Властите в Токио залагат като цел ядрената енергия да бъде 20-22 на сто от енергийния микс през 2030 г., а това трябва да бъде постигнато без строеж на нови реактори.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии