Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Инвеститори дават милиони за виртуални парцели земя

13 януари 2022, 10:47 часа • 6301 прочитания

За никого не е тайна, че пазарът на недвижими имоти е по-горещ от всякога, но COVID-19 пандемията създаде друго силно търсене на имоти, за което не се знае много. Някои инвеститори плащат милиони за парче земя, но не в Ню Йорк или Бевърли Хилс. Всъщност тези парцели не съществуват във физическия свят тук на Земята.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Вместо това, земята е изцяло онлайн, позиционирана в серия от виртуални светове, които биват наричани от технологичните специалисти метавселена.

Цените за парцели във метавселената скачат с до 500% през последните няколко месеца, откакто Facebook обяви, че навлиза с пълна сила във виртуалната реалност, като дори смени името си на Meta, пише CNBC.

"Метавселената е следващата версия на социалната медия“, казва Андрю Кигел, изпълнителен дриектор на базираната в Торонто Tokens.com – компания, която инвестира в недвижими имоти и дигитални активи, свързани с незаменими токени (NFT).

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

"Човек може да отиде на карнавал, на музикален концерт, в музей“, казва Кигел.

В тези виртуални светове, истински хора взаимодействат помежду си под формата на личности, наподобяващи анимационни герои, наричани аватари. Концепцията е сходна с мултиплейър видео игрите. В наши дни, хората могат да получат достъп до тези светове чрез компютърните екрани, но Meta и други компании имат по-дългосрочна визия за изграждането на по-реалистични 360-градусови светове, в които хората ще имат достъп чрез хардуер за виртуална реалност, подобно на Oculus на Meta (шлем за виртуална реалност).

Доклад на управляващото дружество за крипто активи Grayscale, изчислява, че дигиталният свят може да прерасне в бизнес за 1 трилион долара в близко бъдеще.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

 

Гигантът в спортните стоки Nike също създава собствен виртуален свят;     Снимка: Nike

В метавселената знаменитости, включително Джъстин Бийбър, Ариана Гранде и DJ Маршмелоу, правят участия чрез виртуалните си аватари. Дори Пари Хилтън се вживя в ролята на DJ по време на нейното новогодишно парти на собствения й виртуален остров.

Компанията на Андрю Кигел, наскоро плати близо 2.5 млн. долара за остров в Decentraland – един от няколкото популярни светове в метавселената.

"Цените скочиха между 400% и 500% през последните няколко месеца“, казва Кигел.

Друг популярен свят в метавселената е Sandbox, където компанията на Джанин Йорио за виртуални недвижими имоти, Republic Realm, похарчи рекордните 4.3 млн. долара за парцел виртуална земя.

Йорио посочва пред CNBC, че компанията й е продала 100 виртуални частни острова през миналата година за по 15 000 долара всеки. „Днес, те се продават за около 300 000 долара всеки, което съвпада със средната цена на жилищата в Америка“, казва тя.

Рискована инвестиция

"Дигиталният свят за някои е толкова важен, колкото реалния свят“, коментира, базираният в Маями, брокер на недвижими имоти Орен Александър. „Не става дума в какво аз и вие вярваме, а за това, в което вярва бъдещето“, казва експертът.

Подобно на собственост в реалния свят, Кигел посочва, че парцелите в метавселената се характеризират с три неща: местоположение, местоположение, местоположение.

"Има зони, в който хората се събират когато влизат за първи път в метавселената – тези зони със сигурност ще бъдат доста по-ценни спрямо зоните, в който не се случва никакви събития“, казва Кигел.

В зоните със засилен трафик се намират и инвеститорите, които харчат най-много пари за виртуални парцели.

"Мислете сякаш това е бордовата игра „Монопол“. Току що купихме най-скъпата собственост и заобикалящата я зона“, казва той. „Зоните, в който хората се събират са далеч по-ценни за рекламодателите и търговците, които се опитват да намерят достъп до тази демографска група“, казва Кигел.

Например Снуп Дог изгражда виртуално имение на парцел във виртуалния свят Sandbox, като някой наскоро плати 450 000 долара за да бъде негов съсед.

"Мисля, че абсотлютно има значение кой е вашият съсед“, казва Йорио. „Това е така за почти всичко, нали? Това е като клуб, където искате да сте заобиколени с хора, които споделят сходни интереси“, казва тя.

Придобиването на виртуална земя с доста просто – или директно чрез платформата, или чрез разработчик.

Инвеститорите градят върху собствени парцели, като ги правят интерактивни. „Можете да ги декорирате, можете да ги променяте, да ги реновирате. Това е код“, казва Йорио.

Но Йорио предупреждава, че инвестирането в дигитални недвижими имоти е рискован бизнес.

"Силно, силно рисковано е. Човек трябва да инвестира само капитал, който е готов да загуби“, казва тя. „Силно спекулативно е. Освен това е базирано на блокчейн. А както знаем, криптовалутите са силно волатилни. Но освен това може и да бъде доста печелившо“, казва тя.

Марк Страп, професор и директор по теория и практика на недвижимите имоти в Arizona State University също е съгласен. „Не биха вкарал апри в това, за които би ми пукало, ако загубя. Със сигурност не бих. Ако продължи по начина, по който върви, най-вероятно ще стане балон. Купувате нещо, което не е обвързвано с реалността“, казва той. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес