Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И Турция намалява покупките на петрол oт Русия

06 март 2024, 13:30 часа • 4189 прочитания

Един от турските терминали в Средиземно море – в пристанищния град Дьортьол, провинция Хатай, близо до Сирия, ще спре да получава доставки руски петрол, следд като миналата година получи рекордни обеми, но сега заплахата за вторични санкции от САЩ започва да натежава.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Турция се превърна в един от най-големите вносители на руски суров петрол и горива от 2022 г., след като Западът наложи санкции на Москва заради войната в Украйна. В отговор Русия пренасочи петрола от Европа и САЩ към Азия, Турция и Африка, предава Reuters.

Операторът на терминала Global Terminal Services (GTS) е заявил, че няма да приема стоки с руски произход.

ОЩЕ: Индия почва да се отдръпва от руския петрол

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„GTS реши да прекъсне всички възможни връзки с руски петрол и съответно декларира на клиентите си в края на февруари 2024 г., че дори и да няма нарушение на закони, разпоредби или санкции, няма да приеме никакви продукти с руски произход или продукти, идващи от руски пристанища като допълнителна мярка към действащите санкции“, казва GTS пред Reuters.

Досега терминалът е работил изцяло, съобразявайки се с мерките на Г-7, отбелязяат от оператора на терминала.

Снимка: iStock

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

GTS Terminal е получил 11,74 млн. барела руски суров петрол и горива през 2023 г., сочат данни от фирмата за анализ на корабоплаването Kpler.

Той стана седмият най-голям терминал за внос в Турция по обем, изкачвайки се от 10-о място през 2021 г. Неговият внос на руски суров петрол и горива през 2023 г. беше около 7 пъти по-висок от общия обем, получен от всички източници през 2021 г., последната пълна година преди войната в Украйна.

Износът от терминала също скочи през 2023 г., като се увеличи почти пет пъти спрямо 2021 г. до около 24,7 милиона барела, според Kpler.

Последният танкер, разтоварен в Дьортьол, е пристигнал на 19 февруари, доставяйки 511 000 барела дизел от руското балтийско пристанище Приморск, според данните на Kpler.

ОЩЕ: Русия отново забранява износа на бензин

GTS посочва, че ще приема руски товари, които са били резервирани преди забраната да влезе в сила в края на февруари.

Обичайните дестинации за петрол, изнасян от Дьортьол, включват гръцките пристанища Коринт, Елефсис и Солун и северозападните европейски центрове за търговия, рафиниране и съхранение на петрол Ротердам и Антверпен.

Анкара се противопоставя на западните санкции срещу Москва, въпреки че критикува войната в Украйна. Тя успя да поддържа тесни връзки както с Москва, така и с Киев по време на целия конфликт.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес