Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германско предупреждение за Украйна в ЕС: Ще има голяма промяна с парите

12 декември 2023, 07:42 часа • 66932 прочитания

Присъединяването на Украйна към Европейския съюз (ЕС) ще означава, че около 17% от бюджета на ЕС ще отива в бившата съветска република. Това значи между 130 и 190 млрд. евро и то предимно по линия на Общата политика за селското стопанство (ОСП) за 7 години (2021 - 2027). Това казва Institut der deutschen Wirtschaft в свой анализ.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Конкретни числа

Според доклада на германския институт, става въпрос за оценка на база Многогодишната финансова рамка за бюджета на ЕС за периода 2021 - 2027 година, като се прави анализ със сравнение за периода 2014 - 2020 година (това са седемгодишни рамки, които традиционно се определят, за да има база за приемане на бюджет всяка година). От въпросните между 130 - 190 млрд. евро, между 70 и 90 млрд. ще са земеделски субсидии, а между 50 и 90 млрд. евро ще са по линията на кохезионната политика. Това се дължи на факта, че Украйна е като цяло селскостопанска държава, но с нисък жизнен стандарт спрямо европейското ниво и е с голямо население - германският институт изчислява на база 31 млн. души население.

Още: Financial Times: По-малко земеделски субсидии, ако Украйна и още 8 страни влязат в ЕС

Преди началото на войната с Русия обаче украинското население беше 43,8 млн. души, а площта на земеделската земя на 32,9 милиона хектара. Сега земеделската земя е 27,9 милиона хектара съгласно германската оценка.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Заради всичко това трябва да има сериозна промяна във фискалната политика на ЕС, предупреждава Institut der deutschen Wirtschaft в анализа си. Става въпрос най-вече за кохезионната политика - нейната цел е по-слабо развитите европейски региони да догонят по-богатите, а това в момента значи повече пари за Украйна: Украйна в ЕС: Какво ще означава това за останалите?. Съответно, германските експерти казват, че ако това се запази и се промени още повече в посока да се помага с пари от евробюджета по-бедните да догонват по-богатите (кохезионните фондове), за Украйна ще има поне 140 млрд. евро от бюджета на ЕС - но това значи преразпределение на пари, а тези пари трябва да бъдат взети отнякъде, тъй като общият бюджет на ЕС няма да се промени. Съответно, въпросът е откъде?

Отговорът го има систематизиран в таблица - в момента Германия е на най-голям минус, като за периода 2014 - 2020 година съотношението ѝ даване-вземане от кохезионни и структурни фондове е -7,8 млрд. евро. Франция е на -6,4 млрд. евро. Полша е на другия полюс - плюс 8,19 млрд. евро, Унгария също е на голям плюс - 3,26 млрд. евро, но ако Украйна влезе в ЕС, тогава картината ще се промени драстично именно заради многото земеделска земя и ниския жизнен стандарт - дори нетни бенефициенти от еврофондовете има опасност да се превърнат в нетни дарители. През периода 2014 - 2020 година България също е от печелившите - 820 млн. евро на плюс в съотношението получаване на европари по структурната и кохезионната политика - внасяне на пари в европейския бюджет.

Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали

Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето

ОЩЕ: "Пуснете Украйна в ЕС": Унгарското и словашкото малцинство в Украйна към Орбан и Фицо

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес