Руската държавна корпорация „Росатом“ е имала проблеми при закупуването на оборудване от Германия за строящите се атомни централи в Унгария и Турция.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Външният министър на Унгария Петер Сиярто заяви, че германското правителство "блокира" разрешението на Siemens Energy да достави оборудване за управление на новите реактори, които руската компания изгражда в унгарската атомна електроцентрала "Пакш" 2.
Siemens има договор за доставка на оборудването заедно с френската компания "Фраматом", но в изявлението на Сиярто се казва, че докато Франция е дала необходимото разрешение, Германия не го е позволила.
Будапеща планира да разшири атомната си електроцентрала в Пакш, като "Росатом" ще изгради два реактора ВВЕР с мощност 1,2 гигавата в допълнение към съществуващите четири реактора. Дълго отлаганият проект беше възложен на "Росатом" през 2014 г. без търг. Това често е посочвано като знак за топлите връзки между министър-председателя Виктор Орбан и руския президент Владимир Путин.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
"Това може да се квалифицира като посегателство върху нашия суверенитет, тъй като безопасността на енергийните доставки е въпрос на суверенитет", каза Сиярто, говорейки за решението на Берлин, цитиран от "Ройтерс".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
По време на годишната среща на акционерите миналата седмица Siemens Energy потвърди, че германската Федерална служба за икономически въпроси и контрол на износа (BAFA) все още не е взела решение по заявлението си за лиценз за износ за унгарската доставка. Министерството на икономиката на Германия отказа да коментира въпроса миналата седмица.
Отделно, BAFA не е издала всички необходими разрешителни на Siemens Energy за доставка на интегрирана разпределителна уредба (KRUE) за атомната електроцентрала "Аккую" в Турция.
Ядрената енергия не е обект на санкции от страна на Европейския съюз, след като евролидерите не взеха решение да я добавят в десетия пакет заради Унгария. Българският президент Румен Радев също заяви, че ще наложи вето, ако има такива наказателни мерки на ЕС срещу "Росатом".
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
ОЩЕ: 10-ият пакет санкции на ЕС е факт: Удар по пропагандата на Путин и по иранските дронове