Бившият германски канцлер Герхард Шрьодер официално е оттеглил съгласието си да се кандидатира за член на борда на директорите на "Газпром". Това е станало на годишното събрание на акционерите, съобщи руският газов гигант.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
"Съгласието е оттеглено", потвърдиха от компанията, цитирани от "Интерфакс". Още в края на май Шрьодер, който понесе критики за връзките си с Кремъл в условията на инвазията в Украйна, заяви, че няма да приеме номинация за място в борда на "Газпром".
"Днес много хора са обезпокоени от това дали ще има сигурни доставки за Европа и Германия. Ако Шрьодер е в съвета на директорите на "Газпром", по отношение на надзора, човек с интегритет и такъв, който действа преди всичко в интерес на страната си - те ще имат човек, който може да влияе на вземаните решения и да получава информация", заяви руският президент Владимир Путин на 15 февруари по повод кандидатурата на Шрьодер.
Германският канцлер Олаф Шолц призова Шрьодер да се оттегли от всички постове в руските държавни компании. Бившият канцлер и председател на комитета на акционерите на "Северен поток" също така е заявил, че се оттегля от борда на директорите на "Роснефт".
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Първоначално беше одобрен списък от 11 кандидати за 11 места в управителния съвет на "Газпром". Руският министър на земеделието Дмитрий Патрушев беше добавен към списъка през май. Патрушев вече е бил член на този съвет от 2016 г. до 2021 г. - докато беше ръководител на RusAg Bank, а и след като стана министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Припомняме, че през миналия месец Шрьодер беше лишен от офис и персонал в Германия, след като открито защити Русия и дългогодишните си връзки с нея въпреки войната в Украйна. Годишно, за офиса си и персонала Шрьодер получаваше от държавата около 407 000 евро. Ексканцлерите получават и пожизнена пенсия - около 100 000 евро на година.