Френският външен министър Катрин Колона заминава за Монголия в опит да договори уранова сделка на стойност около 1 милиард евро за френската компания "Орано", предаде Ройтерс, като се позова на дипломатически източници. Париж се надява да сключи сделката до следващата есен.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
През май президентът Еманюел Макрон спря в Улан Батор на връщане от срещата на Г-7 в Япония и заяви, че двете страни са се разбрали да работят съвместно за доставки на ключови за новите технологии материали.
Германия, Франция и Италия ще си сътрудничат за стратегическите суровини
"Монголия е богата на ресурси, които не се нито проучени, нито разработени", заяви френски дипломат преди посещението на Колона. "Има един голям проект, този на "Орано", чиято цел е да разработи урановите залежи на страната. Той струва над 1 милиард евро и дава възможност за извличането на големи количества уран. Преговорите вървят добре и имаме разбирателство да сключим сделката до следващата есен", посочи дипломатическият източник.
На своята страница в интернет "Орано" посочва, че съвместно с партньора си - монголската държавна компания "Мон-Атом", работят с монголските власти за постигането на инвестиционно споразумение за проекта "Зювч Ово", за който са получили лиценз за разработване още през 2015 г. в рамките на съвместното си предприятие "Бадрах енерджи".
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
"Орано", който разработва уранови мини в Канада, Казахстан и Нигер, присъства в Монголия от 25 години, става ясно от сайта на компанията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Близо 80 на сто от износа на Монголия е насочен към Китай, но Улан Батор твърди, че е твърдо решен да разшири връзките си отвъд двата си големи съседа и да се превърне в мост между Азия и Европа.