Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският съюз да се готви за война с "Газпром", предупреди енергийният комисар

03 май 2022, 07:51 часа • 10663 прочитания

Държавите-членки на ЕС не бива да имат никакви илюзии, че могат да разчитат на добрата воля на "Газпром" и Русия. Това предупреди европейският комисар по енергетиката Кадри Симсън на снощната извънредна среща на Европейския съвет. Тя събра енергийните министър на ЕС.

Какво е актуалното положение – според Симсън, няма непосредствен риск за сигурността на газовите доставки за Европа. Доставките за България и Полша вървят през алтернативни маршрути от Гърция и Германия, подчерта тя. И добави, че на 1 май е стартирал интерконекторът между Литва и Полша, което не би могло да стане "по-навреме" – именно Литва първа се отказа от руския газ, защото си осигури алтернатива през терминал за втечнен газ. Симсън напомни, че други важни газови връзка са интерконекторът между Гърция и България и балтийският газопровод. ОЩЕ: Кадиев за газа: Полша има резерв за 310 дни, ние – за 16

Що се отнася до спада на подаването по "Ямал", енергийният еврокомисар подчерта, че те са ограничен дял от всички газови доставки за ЕС – основният газопровод е "Северен поток". За третото тримесечие "Газпром" не е заявил никакъв капацитет, но това може да се промени с дневни заявки, което обаче ще промени цената. През миналата седмица в Европа има рекорден внос на втечнен газ, а европейските хранилища са запълнени на 32%, което предвид идващия летен сезон е сериозно количество, а нагнетяването продължава. Но Симсън настоя да има по-твърди законови устои и страните-членки да се съобразяват с приетата от ЕК насока – за тази година газовите хранилища да бъдат нагнетени поне на 80%, а за догодина – поне на 90% преди отоплителния сезон. На 16 май ще има среща между ЕК, Европейския съвет и Европейския парламент, за да бъде изготвен законово обвързващ регламент за това.

Плащането в рубли е нарушение на договорите, ако няма търговски обоснована причина, подчерта Симпсън. Искането за такова плащане може да бъде отхвърлено и това е юридически обосновано, добави тя. Това е и позицията на Френското председателство на ЕС, както и на Европейския съвет като цяло. ЕК: Плащането в рубли за руски газ е нарушаване на европейските санкции

Ситуацията с газа в България

"България подкрепя предложението на Европейската комисия за Съвместна платформа за общо закупуване на природен газ. Договорената за създаване регионална работна група като част от тази платформа ще бъде добра възможност за обсъждане на редица сценарии за енергийни смущения и намиране на решения в координация и солидарност. България е в тясно сътрудничество с ЕК и работи по детайлизиране на параметрите и прецизиране на обхвата на групата, чиято първа среща ще се проведе на 5 май в София", изтъкна българският енергиен министър Александър Николов.

Друга важна тема, която министрите обсъдиха, е диверсификацията на енергийните източници. "Ускорено се работи по техническото приключване до средата на годината на газовата междусистемна връзка с Гърция. Ефективното въвеждане в експлоатация на интерконектора има ключово значение за реалната диверсификация на газовите потоци в Югоизточна Европа", подчерта Николов.

Предвид това, Кари Симсън призова да се засили процесът на сключване на двустранни споразумения за доставка на газ вътре в ЕС. Освен това, тя наблегна на водорода като алтернатива на руския газ и като цяло необходимостта ЕС да обърне по-бързо внимание на зелени алтернативи, защото руският газ не може да бъде изцяло заменен от друг вид "изкопаемо" гориво.

Схемата на Путин да се плаща в рубли за газа

Схемата е следната - купувачът открива две сметки в "Газпромбанк". Едната е в твърда валута - евро или долари, другата е в рубли. Купувачът плаща в твърда валута, после руснаците конвертират в рубли. Само че това става като валутната операция мине през Московската фондова борса - и няма краен срок кога да бъде извършена. С други думи, може да бъде дадена твърда валута, но неопределен период от време тя да не бъде обърната в рубли т.е. всичко зависи от Русия. Отделно курсът на рублата се определя от Руската централна банка и от борсата в Москва т.е. от Владимир Путин.

ОЩЕ: ЕС планира засилване на сътрудничеството със страни от Африка в енергийната сфера

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес