От влизането в сила на забрана на руски петрол от 5 февруари миналата година до края на февруари тази година Европейският съюз е внесъл над 5 милиона тона петролни продукти на стойност над 3 милиарда евро от три турски пристанища - Джейхан, Мармара Ереглиси и Мерсин. Това се посочва в анализ на Центъра за изследване на демокрацията и Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA).
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Има сериозни подозрения, че по-голямата част от тези рафинирани продукти вероятно са с руски произход, тъй като 86% от вноса на пристанищата през същия период идва от Русия.
През миналата година Турция е поела 18% от общия руски износ на петролни продукти. Това е петкратен ръст за десетилетие, а за година от налагането на ембаргото за внос на руски горива в ЕС и страните от Г-7 Турция е внесла руски петролни продукти за 17.6 млрд. евро. Това е 81% от общия внос на рафинирани продукти в страната.
Още: Държавата обяви колко търси от "Лукойл" за свръхпечалба през април
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
5,4 млрд. евро за Кремъл
Така този внос генерира 5,4 млрд. евро данъчни приходи за военната каса на Кремъл, удължавайки и позволявайки войната на Москва срещу Украйна, се посочва в анализа.
Русия стана и втория по големина търговски партньор на Турция, изнасяйки към нея предимно нефт, газ и въглища - на стойност над 42 милиарда евро през миналата година.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
"Трябва да бъдат предприети разследвания от правоприлагащите агенции на ЕС, за да се гарантира, че реекспортираните руски петролни продукти в страни като Турция не влизат в санкциониращи държави. Слабото законодателство на ЕС позволява смесен руски петрол да зарежда автомобили и самолети в Европа", коментира Исак Леви, ръководител на екипа за политика и енергиен анализ Европа-Русия в CREA.
Още: ЕС измисли как да спира танкерите с руски петрол по незаконния им път към пазарите
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Турция - основна спирка към ЕС
Смята се, че турските складови съоръжения впоследствие са се превърнали в основна спирка за руски петролни продукти по пътя им към търговия в световен мащаб, включително към санкциониращи региони като Великобритания, САЩ и ЕС. И по-специално към ключови купувачи в Гърция, Италия, Испания, Румъния и Холандия, се казва още в анализа.
"Крайната продажба на пазара на ЕС, където цените са много по-високи поради дефицити в доставките, означава значителни маржове на печалба за всеки допълнителен барел, който Русия продава. Цените на турския износ за ЕС са с 24% по-високи от вноса от Русия. По-голямата част от тази печалба се реализира от търговски посредници на големи руски петролни компании, работещи на пазара на ЕС. Тези търговци обикновено са регистрирани в данъчни убежища като Швейцария, Холандия и ОАЕ”, обяснява Мартин Владимиров, директор на програма "Енергетика и климат” в Центъра за изследване на демокрацията.
Двете организации, автори на анализа, призовават компетентните органи на ЕС да извършат надлежни проверки за произхода на внасяния в общността петрол и да се забрани смесването на продукти с руски с неруски произход.