Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент поскъпнаха в понеделник на фона на политическата несигурност в основните страни производителки, след като президентът на Иран загина при катастрофа с хеликоптер, а саудитският престолонаследник отмени пътуване до Япония заради здравословни проблеми с краля, предава Reuters.
Сортът Брент поскъпна с 10 цента, или 0,1%, до 84,08 долара за барел, след като по-рано цената му се повиши до 84,30 долара, което е най-високата му стойност от 10 май. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) за юни поскъпнаха с 5 цента до 80,01 долара за барел, след като по-рано достигнаха 80,23 долара – най-високата стойност от 1 май.
Иранският президент Ебрахим Раиси и външният министър на страната загинаха при катастрофа на хеликоптер в планински, съобщи ирански официален представител в понеделник. Спасителните екипи са открили останките в провинция Източен Азербайджан.
ОЩЕ: Цените на петрола се движат към седмичен ръст за първи път от три седмици
Същевременно престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман отложи посещението си в Япония, поради здравословен проблем на крал Салман, обяви главният секретар на японския кабинет Йошимаса Хаяши.
Снимка: iStock
Държавната информационна агенция на Саудитска Арабия съобщи в неделя, че 88-годишният крал Салман ще бъде подложен на лечение заради възпаление на белите дробове.
„Ако здравословното състояние на бащата се влошено, това ще увеличи несигурността, която вече витае на енергийните пазари тази сутрин след новината, че иранският президент е починал“, коментира анализаторът на IG Markets Тони Сикамор.
ОЩЕ: Цените на петрола поддържат курса на фона на данните за инфлация в САЩ
Той добави, че на този фон цената на WTI може да достигне до 83,50 долара.
Сортът Брент завърши предходната седмица с поскъпване от около 1%, което е първият му седмичен ръст от три седмици, докато WTI се повиши с 2% поради подобрените икономически показатели от САЩ и Китай, най-големите потребители на петрол в света.
Снимка: iStock
Въпреки нестабилността в региона цените на петрола леко се промениха.
„Пазарът на петрол остава до голяма степен обвързан в диапазона и без какъвто и да е свеж катализатор вероятно ще трябва да изчакаме яснота около политиката за добив на ОПЕК+, за да излезем от този диапазон“, каза Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, ще се срещнат на 1 юни.
ОЩЕ: Цените на петрола с претърпяха обрат заради данните за запасите в САЩ
Вашингтон се възползва от неотдавнашния спад в цените на петрола, като заяви в края на миналата седмица, че е купил 3,3 млн. барела петрол на цена от 79,38 долара за барел, за да помогне за попълването на своя стратегически петролен резерв след мащабна продажба от запасите през 2022 г.