Цените на петрола се стабилизираха по време на азиатската търговия в понеделник, докато пазарите са в очакване на срещата на ОПЕК+ на 2 юни, където производителите вероятно ще обсъдят запазването на доброволните съкращения на добива до края на годината, предава Reuters.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Сортът Брент поскъпва с 18 цента, или 0,22% до 82,02 долара за барел. Цената на американския суров петрол WTI се повиши с 15 цента, или 0,19% до 77,87 долара за барел.
Брент завърши миналата седмица със спад от около 2%, а WTI загуби почти 3%, след като протоколите от заседанието на Федералния резерв показаха, че някои централни банкери биха подкрепили допълнително увеличение на лихвите, ако сметнат това за необходимо в борбата с устойчивата инфлация.
ОЩЕ: Петролът отстъпва четвърти ден, след знака на Фед за ръст на лихвите
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Официалните празници в САЩ и Обединеното кралство се очаква да запазят търговията днес относително слаба.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Снимка: iStock
Предстоящата среща на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзниците, известна като ОПЕК+, беше отложена с един ден и ще се проведе онлайн, обяви ОПЕК в петък.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Производителите ще обсъдят дали да удължат доброволните съкращения на добива от 2,2 млн. барела на ден през втората половина на годината, като трима източници от страните от ОПЕК+ казват, че удължаването е вероятно.
„Очаква се петролните фючърси да запазят днешните печалби заради очакванията за удължаване на съкращенията“, казва Суганда Сачдева, основател на базираната в Делхи изследователска фирма SS WealthStreet.
ОЩЕ: Цените на петрола поддържат курса заради очакванията за по-високи лихви на Фед
В комбинация с още 3,66 млн. барела на ден съкращения на производството, валидни до края на годината, съкращенията на добива са еквивалентни на близо 6% от световното търсене на петрол.
ОПЕК заяви, че очаква още година на относително силен растеж на търсенето на петрол от 2,25 млн. барела на ден, докато Международната агенция по енергетика очаква много по-бавен растеж от 1,2 млн. барела на ден.
Снимка: iStock
Анализаторите на ANZ заявиха в бележка, че ще наблюдават потреблението на бензин, когато в Сверното полукълбо започне лятото, традиционно активен за шофиране сезон заради ваканциите.
„Въпреки че се очаква ваканционните пътувания в САЩ да достигнат най-високата си стойност след COVID, подобрената горивна ефективност и електромобилите може да накарат търсенето на петрол да остане слабо“, казват анализаторите. Но добавиха, че може да бъде компенсирано от нарастващия въздушен транспорт.
ОЩЕ: Цените на петрола претърпяха обрат на фона на високите лихви в САЩ
Пазарите също ще следят ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE) в САЩ тази седмица за повече сигнали относно лихвената политика. Индексът, който трябва да бъде публикуван на 31 май, се смята за предпочитаната от Федералния резерв мярка за инфлацията.
Отделно Goldman Sachs повиши прогнозата си за търсенето на петрол през 2030 г. до 108,5 млн. барела на ден от 106 млн. барела на ден. От банката също очакват пиковото търсене на петрол да настъпи до 2034 г. при 110 000 млн. барела на ден, последвано от дълго плато до 2040 г.