Цените на петрола се понижиха във вторник, тъй като инвеститорите очакват упоритата инфлация в САЩ и по-високите лихвени проценти да потиснат потребителското и индустриалното търсене, предава Reuters.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Фючърсите върху суровия петрол сорт Брент паднаха с 55 цента, или 0,66%, до 83,13 долара за барел. Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate поевтиняват с 58 цента, или 0,73%, до 79,22 долара за барел.
И двата бенчмарка се понижиха с по-малко от 1% в понеделник, след като представители на Федералния резерв на САЩ заявиха, че очакват да видят повече признаци за забавяне на инфлацията, преди да обмислят намаляване на лихвените проценти.
ОЩЕ: Цените на петрола се повлияха от новината за смъртта на иранския президент
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
„Опасенията за по-слабо търсене доведоха до повече разпродажби, тъй като перспективата за намаляване на лихвите от Фед изглежда по-далечна“, заяви анализаторът Тошитака Тазава от Fujitomi Securities.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Снимка: iStock
В понеделник зам.-председателят на Фед Филип Джеферсън заяви, че е твърде рано да се каже дали забавянето на инфлацията е „дълготрайно“. Председателят на Фед в Атланта Рафаел Бостик пък посочва, че ще е „необходимо известно време“, за да може централната банка да бъде уверена, че забавянето на растежа на цените е устойчиво.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
По-ниските лихвени проценти намаляват разходите по заемите, като освобождавати средства, които биха могли да стимулират икономическия растеж и търсенето на „черно злато“.
От друга страна, пазарът изглежда слабо засегнат от политическата несигурност в две основни страни производителки на петрол.
ОЩЕ: Цените на петрола се движат към седмичен ръст за първи път от три седмици
Иранският президент Ебрахим Раиси, хардлайнер и потенциален наследник на върховния лидер аятолах Али Хаменей, загина при катастрофа с хеликоптер в неделя. Отделно престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман отложи пътуване до Япония заради здравоето на своя баща.
Снимка: iStock
„Смъртта на иранския президент и здравословният проблем на саудитския крал не изглежда да влияят много на пазара, тъй като не е ясно дали ще имат непосредствено въздействие върху енергийната политика“, смята Тазава.
Инвеститорите се фокусират и върху доставките от Организацията на страните износителки на петрол и нейните филиали, известни заедно като ОПЕК+. Членовете на организацията ще заседават на 1 юни, за да определят политиката на добив. Те ще обсъдят и дали да удължат доброволното съкращаване на добива на някои членове от 2,2 млн. барела на ден.
ОЩЕ: Цените на петрола поддържат курса на фона на данните за инфлация в САЩ
„Цените остават в очакване на катализатор, който да доведе до пробив на текущия диапазон, като още се наблюдават всякакви геополитически развития, заедно с данните за петролните запаси тази седмица“, каза Йеп от IG.
ОПЕК+ може да удължи някои доброволни съкращения на добива, ако търсенето не се повиши, заявиха пред Reuters хора, запознати с въпроса.