Фючърсите на петрола поскъпнаха в днешната азиатска търговия, но не успяха да си възвърнат загубите, натрупани през последните три дни, когато изтриха общо 9 на сто от цената си.
Опасенията за търсенето на черното злато надделяха над сигналите, че Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ може да прекрати политиката си на повишаване на лихвените проценти, съобщи Ройтерс.
Сортът Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, прибави 17 цента, или 0,2 на сто, до 72,50 долара за барел в азиатската търговия. От петък насам обаче цената на Брент спадна с повече от 9 на сто.
Американският лек суров петрол поскъпна с 2 цента до 68,62 долара за барел, съобщи БТА.
Цените на петрола се понижиха тази седмица на фона на признаци за слаб ръст на промишленото производство в Китай, най-големият вносител на петрол в света, и след като САЩ, най-големият потребител на петрол в света, повишиха снощи основните си лихви до максимум от 2007 г., което застрашава икономическия растеж на страната.
Все пак, известен положителен растеж в сектора на услугите в САЩ и очакванията, че съкращенията на производствата ще ограничат предлагането, подкрепиха петролните фючърси.
Снощи УФР повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта (0,25 процентни пункта), както се очакваше, но и сигнализира, че може да спре по-нататъшни увеличения, за да даде време да се оценят последиците от неотдавнашните банкови фалити, както и да се реши спора относно повишаването на тавана на дълга на САЩ.
Още: Очаквано: Федералният резерв повиши основния лихвен процент с 0,25 пункта
Междувременно Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, сред които и Русия, образуващи ОПЕК+, започнаха доброволни съкращения на петролния си добив с около 1,16 милиона барела на ден в началото на този месец. Очаква се това да подкрепи цените, с оглед и на задаващия се летен период на засилено търсене.