Цените на петрола скочиха в ранната търговия в петък на фона на информацията, че израелски ракети са ударили обект в Иран, предизвиквайки опасения, че доставките на петрол в Близкия изток могат да бъдат нарушени, предава Reuters.
Референтните договори скочиха с над 3 долара, след което леко се понижиха. Фючърсите на сорта Брент пскъпнаха с 1,11 долара, или 1,27%, до 88,22 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,12, или с 1,35%, до 83,85 долара барел.
Американският новинарски канал ABC News цитира американски служител, че израелските ракети са ударили обект в Иран.
ОЩЕ: Цените на петрола: Накъде поеха след отчетения рязък спад?
Иранската информационна агенция Fars обяви, че са били чути експлозии на летище в централния град Исфахан, но причината не стана известна веднага. Няколко полета бяха отклонени над иранското въздушно пространство, предаде CNN.
Снимка: iStock
„Ако тези доклади се окажат верни, страховете за по-нататъшна ескалация само ще нараснат, както и опасенията, че потенциално се приближаваме към ситуация, при която рисковете за доставките на петрол водят до действителни прекъсвания“, посочва в клиентска бележка Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING.
Информацията предизвика безпокойство, че Израел е отговорил на атаката с дрон и ракета на Иран от миналия уикенд, каза Патерсън.
Миналия уикенд Иран изстреля стотици дронове и ракети в отговор на предполагаем израелски удар срещу комплекса на посолството му в Сирия. Повечето от дроновете и ракетите бяха свалени, преди да достигнат израелска територия, с минимални щети.
ОЩЕ: След обрата вчера, цената на петрола - на кръстопът
Инвеститорите следят реакцията на Израел на атаките. Премията за геополитически риск в цените на петрола се разпадна тази седмица заради усещането, че намерението на Израел за ответен удар ще бъде смекчено от международния натиск.
В световното предлагане на суров петрол Венецуела загуби ключов лиценз на САЩ, позволяващ на члена на ОПЕК да изнася петрол за пазарите в световен мащаб. САЩ също обявиха санкции срещу Иран, друг член на ОПЕК, насочени към програмата му за безпилотни летателни апарати. Санкциите срещу Иран обаче не засягат петролната му индустрия.