Цените на петрола остават без значителна промяна в четвъртък, след като данните за външната търговия на Китай бяха по-оптимистични от прогозираните, както и заради по-малко от очакваното увеличение на запасите от суров петрол в САЩ, предава Reuters.
Фючърсите на сорта Брент се понижават с 8 цента, или 0,1% до 82,88 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол WTI се понижават с 9 цент, или 0,11% до 79,04 долара за барел.
„Данните за търговския баланс на Китай са положителен знак за перспективите за търсенето на петролния пазар“, казва независимият анализатор от Оукланд Тина Тенг. Тя обаче добави, че настроенията за избягване на риска доминират на финансовите пазари.
ОЩЕ: Цената на петрола: ОПЕК+ и Китай определиха моментната ситуация
Китай, който е най-големият вносител на суров петрол в света, отчете ръст от 5,1% на вноса на суровината през първите 2 месеца на 2024 г. спрямо година по-рано до около 10,74 млн. барела на ден, сочат данни на митническите служби на стрнаната.
Снимка: iStock
Износът на рафинирани продукти от Китай през януари-февруари спадна с 30,6% на годишна база до 8,82 млн. тона, намалявайки доставките за световните пазари.
Анализатори обясняват тенденцията с увеличените покупки на нефт от рафинериите, за да посрещнат повишеното търсене на горива по време на празниците, свързани с китайската Нова година.
ОЩЕ: Китайските икономически реформи с неочакван ефект върху цената на петрола
Оптимистичните данни за търговията от втората по големина икономика в света, сочат, че световната търговия се превръща в окуражаващ знак за политиците, докато се опитват да подкрепят икономическото възстановяване.
Сортът Брент и WTI поскъпнаха с около 1% в сряда, след като запасите от суров петрол се повишиха за шеста поредна седмица, увеличавайки се с 1,4 млн. барела, около 2/3 от повишението с 2,1 млн. барела, прогнозирано от анализатори, анкетирани от Reuters.
Снимка: iStock
Запасите от бензин и дестилат са паднали над очакваното, сочат още данните на EIA.
Силният щатски долар ще запази статуквото в близко бъдеще, тъй като пазарите се подготвят за риска първото намаление на лихвения процент от Федералния резерв на САЩ да бъде отложено за втората половина на годината, смятат валутни стратези, анкетирани от Reuters.
ОЩЕ: Обрат при цената на петрола в края на седмицата
Председателят на Фед Джеръм Пауъл заяви, че продължаващият напредък по отношение на инфлацията „не е сигурен“, въпреки че централната банка на САЩ още очаква да намали референтния си лихвен процент тази година.