Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цената на любим за милиони продукт ще скочи заради слаба реколта

18 март 2024, 09:48 часа • 22593 прочитания

Големите заводи за какао в Кот д'Ивоар и Гана са спрели или намалили преработката, защото не могат да си позволят да купуват зърна, което означава, че цените на шоколада по света ще скочат. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на четири търговски източника.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Производителите на шоколад вече увеличиха цените за потребителите след три години на слаби реколти от какао, като се очаква да последва четвърта такава в двете страни, които произвеждат близо 60 процента от какаото в света.

Още: Има ли полезен шоколад - отговор на учените

Цените вече се увеличиха два пъти 

Цените на какаото са се увеличили повече от два пъти през последната година, чупейки постоянно рекордите.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

"Имаме нужда от сериозен спад на търсенето, за да наваксаме спада на предлагането", коментира Стив Уотъридж от Tropical Research Services, световен експерт по какао, цитиран от БТА.

Производителите не могат да правят шоколад, използвайки сурово какао и разчитат на преработвателите да превърнат зърната в масло и течност, които впоследствие да бъдат преработени в шоколад. Но преработвателите твърдят, че не могат да си позволят да купуват зърната.

Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали

Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето

Кот д'Ивоар

Контролираният от държавата производител на зърна от Кот д'Ивоар Transcao, един от деветте големи завода в страната, заяви, че е спрял да купува зърна заради високата им цена, допълвайки, че все още работи със запасите си, но не не и с какъв капацитет. Два източника от сектора, пожелали анонимност, казаха, че заводът почти не работи.

Още: Ще ядем ли по-скъп шоколад: Какаото с рекордно висока цена

Според единия от тях, други големи държавни заводи може скоро също да затворят врати.

Същите два източника посочиха, че дори световният търговец Cargill е изпитвал затруднения да набави зърна за основния си преработвателен завод в Кот д'Ивоар, спирайки дейността си за около седмица миналия месец.

Гана 

Във втория световен производител на какао - Гана, повечето от осемте завода, включително държавната "Кокоа просесинг къмпани" (Cocoa Processing Company - CPC), многократно спират работа за седмици от началото на сезона през октомври, според информация от два различни източника от индустрията.

Компанията заяви, че работи с около 20 процента от капацитета си поради недостиг на зърна.

Ръстът на цените разрушава отдавна установен механизъм за световна търговия с какао, чрез който фермерите продават зърна на местни дилъри, които ги продават на преработвателни предприятия или световни търговци.

След това тези търговци продават зърна или какаови продукти - масло, прах и какаова течност, на световни шоколадови гиганти като Nestle, Hershey и Mondelez.

Пазарът не е регулиран 

В нормални времена пазарът е силно регулиран - търговци и преработватели купуват зърна от местни търговци до една година предварително на предварително договорени цени. След това местните регулатори определят по-ниски изходни стойности на селското стопанство, които фермерите могат да налагат за зърна.

Във времена на недостиг като тази година обаче системата се разпада - местните дилъри често плащат на фермерите надбавка към изходната цена, за да осигурят зърна.

След това дилърите продават зърната на спот пазара на по-високи цени, вместо да ги доставят на предварително договорени цени.

Тъй като световните търговци бързат да закупят тези зърна на всяка цена, за да изпълнят задълженията си към шоколадовите фирми, местните преработватели често остават без зърна.

Цените вече се вдигат

Производителите на шоколад вече вдигнаха цените. Магазините за търговия на дребно в САЩ са таксували с 11,6 на сто повече шоколадови продукти миналата година в сравнение с 2022 г., показват данни на фирмата за пазарни проучвания Circana.

Международната организация по какаото (ICCO) очаква световното производство на какао да спадне с 10,9 на сто до 4,45 милиона метрични тона този сезон.

Това означава, че преработвателите и шоколадовите фирми ще трябва да се възползват от запасите от какао, за да покрият напълно нуждите си. Международната организация по какаото очаква световните запаси от какао да паднат до най-ниското си ниво от 45 години до края на сезона.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес