Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Bloomberg: Китай внася руски уран, нови опасения за ядреното въоръжаване

01 март 2023, 09:48 часа • 1735 прочитания

В един и същ ден през декември 2022, когато китайски и американски дипломати заявиха, че са провели конструктивни разговори за намаляване на военното напрежение, руски инженери са доставили огромен товар ядрено гориво на отдалечен остров - само на 220 км от северното крайбрежие на Тайван.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

От 28 февруари вносът на руски уран в Китай ще захранва нов реактор, като полученият страничен продукт от него ще бъде плутоний за оръжия, пише Bloomberg.

Реакторът на остров Чанбиао е една от най-внимателно наблюдаваните ядрени инсталации в света. Представители на американското разузнаване прогнозират, че когато започне да работи тази година, той ще произвежда плутоний за оръжия, който може да помогне на Пекин да увеличи запасите си от бойни глави до четири пъти през следващите 12 години. Това би позволило на Китай да се изравни с ядрените арсенали, които понастоящем имат САЩ и Русия.

Bloomberg цитира данни на Кралския институт на обединените служби (RUSI), които се основават на руски митнически документи, получени от доставчик на търговски услуги. Според тях Китай е платил около 384 милиона долара на три вноски за 25 000 килограма гориво CFR-600 от руската държавна ядрена компания „Росатом“ през периода септември – декември 2022 г.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Според служителите на Пентагона, цитирани в статията, "доставката от 12 декември на 6477 кг уран подхранва атомна програма, която може да дестабилизира военния баланс в Азия, където има нарастващо напрежение по отношение на Тайван и контрола над Южнокитайско море.

Новината идва в период, в който руският диктатор Владимир Путин подписа решение да прекрати участието на Русия в договора Нов СТАРТ със САЩ. Договорът за контрол на въоръженията имаше за цел да ограничи американския и руския ядрен арсенал.

По-рано през месеца украинският президент Володимир Зеленски призова за налагане на глобални санкции на руската ядрена индустрия. Призивът дойде, след като Украйна наложи такива наказателни мерки, насочени срещу 200 руски структури, включително „Росатом“. Европейският съюз обаче не добави руската ядрена индустрия в най-новия, десети пакет санкции.

ОЩЕ: Лондон санкционира мениджмънта на "Росатом" и шефове от руския военен сектор

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес