Вероятността за глобална рецесия възлиза на близо 50%, прогнозира американската инвестиционна банка Citigroup. Причината е повишаването на лихвените проценти от централните банки, имащи за цел справяне с инфлацията, която отчасти е подхранена от въздействията от войната в Украйна и COVID пандемията.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Рецесията се разглежда като "все по-осезаем риск" за икономиката, пишат анализатори на Citigroup в бележка от сряда, в която оценяват вероятната посока на глобалния растеж през следващите 18 месеца, предава Reuters.
„Историческият опит показва, че дезинфлацията (постепенно понижаване на темпа на инфлацията, бел. ред.) често влияе значително върху растежа и вероятността за рецесия сега се приближава до 50%.“, посочват анализаторите.
Няколко централни банки, включително Федералният резерв на САЩ, повишиха лихвите, след като инфлацията достигна рекордни нива. Председателят на Фед Джеръм Пауъл сподели в сряда, че централната банка не се опитва да предизвика рецесия, а поема ангажимента да постави цените под контрол.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Сигналите за състоянието на глобалната икономика в момента са притеснителни. Те „произтичат от постоянните шокове в предлагането, но също и от затягането паричната политика на централната банка, ефектите от по-строгите финансови условия и по-високата инфлация, с която се сблъскват потребителите“, казват от Citigroup.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Банката добавя, че макар и рисковете от рецесия да са по-високи, и трите възможни бъдещи сценария, които биват съответно „меко приземяване, по-висока инфлация и глобална рецесия" остават правдоподобни.
Citigroup е четвъртата по големина банка по размер на активите в САЩ през 2022 година, нареждайки се след JPMorgan Chase, Bank of America и Wells Fargo.
Още: Какво е БВП и как се изчислява?
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии