Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

4 неща, които Русия може да направи с държавния си дълг

16 март 2022, 15:40 часа • 8361 прочитания

Тежките санкции срещу Русия след инвазията в Украйна създадоха дълбока несигурност на финансовите пазари. Въпреки, че пълният ефект от наказателната акция срещу единадесетата най-голяма икономика в света засега остава неясен, критичен момент излиза на сцената.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Русия може да не успее да покрие задълженията си по суверенния си държавен дълг, изпадайки в дефолт за първи път от болшевишката революция насам. Инвеститорите са притеснени от събитията, немислими само до преди няколко месеца, които могат да разтърсят финансовата система по неочакван начин, пише CNN.

„Това очевидно е важна история за проследяване”, казва стратегът от Deutsche Bank Джим Рийд на свои клиенти.

Москва трябва да преведе над 117 млн. долара по лихвени плащания по държавните си облигации, деноминирани в долари, в сряда. Въпреки, че Русия е емитирала облигации, които могат да се погасяват чрез редица валути от 2018 година насам, тези плащания трябва да бъдат направени в щатски долари.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Това не би било проблем преди стартирането на войната. Но безпрецедентните санкции, наложени от Запада, прекъснаха достъпа на Русия до половината от чуждестранните ѝ резерви или около 315 млрд. долара, по думите руския финансов министър Антон Сулианов.

Сулианов посочи през уикенда, че Русия ще плати на кредиторите си „от страни, които са неприятелски” в рубли. Кредитната агенция Fitch Ratings посочи във вторник, че ако Москва избере този подход, това може да предизвика дефолт по суверенния дълг.

Съществуват няколко начина, по които ситуацията може да се разиграе, посочва Тимъти Аш, стратег в BlueBay Asset Management:

1. Русия посреща задълженията си напълно и в щатски долари;

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

2. Русия плаща, но приоритизира местните задължения пред чуждестранните. Това пак ще се смята за дефолт. „Не може да платите на някои кредитори, а на дуги не”, казва Аш.

3. Русия плаща в рубли. Това също ще доведе до дефолт;

4. Русия избира да не прави нищо, поне засега. Това ще стартира 30-дневен гратисен период преди обявяването на дефолта. Според Аш, има възможност правителството на Путин да избере този път „за да накара хората да се притесняват”.

Какво означава това?

Ако руското правителство изпадне в дефолт, това ще предизвика процес за определяне кои инвеститори са дали пари назаем от Москва и дали потенциалните им загуби могат да доведат до вредни последици.

Западните инвеститори са по-малко изложени към Русия отколкото бяха в миналото, тъй като санкциите след анексирането на Крим през 2014 години ги провокираха да намалят експозициите си.

Международните банки имат вземания за около 121 млрд. долара от руски субекти, по данни на Банката за международни разплащания.

JPMorgan изчислява, че Русия има дълг от около 40 млрд. долара в чуждестранна валута към края на миналата година, като половината се държи от чуждестранни инвеститори.

„Дефолт е бедствие за Русия”, казва Аш, отбелязвайки, че международната общност няма голям интерес да подаде ръка на Русия, като навярно страната ще загуби достъп до чуждестранно финансиране за определено време. „Не мисля, че това е бедствие за глобалните пазари”, добавя той.

Кристалина Георгиева, управляващият директор на Международния валутен фонд, също посочи през уикенда, че „засега” няма вероятност за появата на финансова криза.

Сагата ще отнеме известно време за пълното ѝ разиграване, тъй като ще дойде ред на още плащания. Доста по-голяма вноса от 2 млрд. долара, насрочена за април, може да създаде дори по-голямо главоболие за Москва.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес